Windows 10 İçin Matematik Öğrenme Oyunları

Bilgisayar denilince aklınıza sadece müzik dinlemek, film izlemek veya boş beleş oyunlar oynamak gelmesin. Doğru ellerde yani doğru şekilde kullanıldığında bir bilgisayar oldukça faydalı, eğitici ve öğretici bir cihaz olabilir.

Zaten günümüzde çocukların gelişimi ve derslerdeki başarısını artıracak çok sayıda bilgisayar programı mevcut.

Bu yazıda sizlere Windows 10 işletim sistemi için hazırlanan ve tamamen ücretsiz olarak sunulan 3 adet farklı matematik öğretme oyununu tanıtacağım.

Emile Maths Games LITE

matematik öğrenme programı

Emile Maths Games LITE piyasadaki en iyi matematik öğrenme uygulamasıdır ve çocuklar için özel olarak hazırlanmıştır.

Tamamen ücretsiz olan ve hiçbir reklam göstermeyen bu programda 3. sınıfa giden ve 4. sınıfa giden öğrenciler için matematik eğitimi amaçlanmıştır.

Programın ana penceresi yukarıdaki ekran görüntüsünde verilmiştir.

Tüm konu başlıkları güneş etrafındaki gezegenler üzerinde gösterilmiştir. Herhangi bir konuya tıklayınca önce küçük bir intro videosu gösterilir ve ardından matematik oyununu oynamaya başlayabilirsiniz. Zaten oyunun nasıl oynandığı açık bir şekilde direktiflerle gösteriliyor.

matematik öğrenme programı2

Oyunda amaç dinozor yavrularını kurtarmak ve sayıları yuvarlamayı öğrenmek.

Oyuna başlamak için Play game yazan butona tıklayın. Konu başlıkları şunlardır: geometri, değer yerleştirme, ölçüm birimleri, orantılar, toplama ve çıkarma, çarpma ve bölme ve istatistikler.

Programın ayarlarına girerek arka plan müziğini değiştirebilir, programın dilin değiştirebilir, puanları görebilir ve kazandığınız ödülleri görebilirsiniz.


Microsoft Math

matematik öğrenme programı3

Microsoft Math liseye gidenler için uygun olan bir matematik uygulamasıdır. İçinde sayılar ve işlemler, cebir, geometri ve ölçüler, olasılık ve istatistik ve kalkülüs gibi konu başlıkları bulunuyor. Hotmail hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor.

Giriş yapınca üstteki ekran görüntüsünde gördüğünüz pencere karşınıza çıkacak. Alıştırma yapacağınız başlığı seçin. Böylece sorular ekrana gelecek ve doğru şıkkı işaretlemeye çalışacaksınız.

matematik öğrenme programı4

Soru sayfasında alt kısımda bir theory (teori) butonu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak sorunun doğru cevabını ve çözümünü adım adım görebilirsiniz.


Junior Arithmetician

matematik öğrenme programı5

Junior Arithmetician çocuklar için eğlenceli bir matematik programıdır. Genellikle 4 yaş ve 5 yaş grubu çocuklara uygundur. Bu programda toplama, çıkarma, bölme ve çarpma olmak üzere toplam 4 işleme odaklanılmıştır.

Programın ana penceresi yukarıdaki ekran görüntüsü görselinde verilmiştir. Bu 4 başlıktan birini seçip egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

matematik öğrenme programı6

Her soru için 4 farklı şık sunuluyor. Üstelik bir zaman sınırı da var. Yani 15 saniye içinde soruyu çözmeniz gerekiyor. Her soruyu çözdükten sonra Next yazan butona tıklayarak bir sonraki soruya geçebilirsiniz.


Yayımlandı