Silinen Dosyaları Kurtarma Programı PC İçin Ücretsiz Resimli Anlatım

Orion File Recovery System tamamen ücretsiz bir dosya kurtarma aracıdır.

Bilgisayardan silinen tüm dosyaları arayıp bulur ve geri getirir. Sabit disk, usb flash bellek ve diğer harici taşınabilir cihazlar içinde silinmiş dosyaları arayabilir.

Bu program ile fotoğrafları, dökümanları, müzikleri ve diğer tüm dosya türlerini kurtarabilirsiniz. Ayrıca yalnızca seçtiğiniz belirli dosya formatlarını bulmasını ve kurtarmasını sağlayabilirsiniz.

Programın iki farklı tarama seçeneği var. Birisi basit tarama, diğeri derin tarama. Önce basit tarama yaptırın, eğer aradığınız dosyayı bulamaz ise, derin tarama yaptırın.

Tarama sonunda bulunan tüm dosyalar liste halinde gösterilir. Bulunan dosyaları bir sürücüye kaydederek daha sonra kurtarmak istediklerinizi kurtarabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır? Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Kurulum bitince aşağıdaki pencere çıkacak. Burada ekstra program yükleme teklifleri sunacak.

Tüm seçeneklerin işaretini kaldırın ve Finish butonuna tıklayın. Böylece aşağıda gördüğünüz ana penceresi açılacak.

Burada Recover butonuna tıklayın. Alttaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen yerden bulunacak dosya türlerini seçebilirsiniz.

All: tüm dosya türleri.

Documents: belgeler, e-kitap, word, excel, pdf vs.

Images: resimler.

Music: müzik.

Other: diğerleri.

2 numaralı ok ile gösterilen File extension alanına sadece bulunmasını istediğiniz dosya formatlarını (uzantılarını) girebilirsiniz.

Son olarak 3 numaralı İleri butonuna tıklayın. Alttaki pencere açılacak.

Burada bulmak istediğiniz dosyayı daha hızlı ve kolay bir şekilde bulmak için 1 numaralı ok ile gösterilen alana dosya isminin tamamını yada bir kısmını girebilirsiniz. Ardından 2 numaralı İleri butonuna tıklayın. Alttaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı Browse butonuna tıklayın ve silinen dosyaların aranacağı klasörü seçin. Eğer seçerseniz, çok daha hızlı bir şekilde bulacaktır. Eğer silinmeden önce hangi klasörde olduğunu bilmiyorsanız, 2 numaralı ok ile gösterilen Unsure. Scan entire drive seçeneğini seçin ve aktif olan açılır menüden bir sürücü seçin. Varsayılan olarak C sürücüsü seçilmiştir. Tabii ki sürücünün tamamında aramaya kalkarsa, işlem çok daha uzun sürecektir.

Son olarak 3 numaralı Son butonuna tıklayın. Tarama işlemi başlayacak ve alttaki gibi görünecek.

Sürücünün boyutuna göre veya seçilen klasörün boyutuna göre tarama işleminin süresi değişebilir. Sabırla işlemin bitmesini bekleyin. Bitince tüm dosyaları listeleyecek ve aşağıdaki gibi görünecek.

Burada kurtarmak istediğiniz dosyaya fareyle sağ tıklayın ve açılan menüden Recover File seçeneğine tıklayarak dosyayı geri getirin. Açılan pencereden kurtarılmış dosyayı kaydedeceğiniz klasörü seçin.

Dilerseniz en üstteki arama kutusuna dosyanın ismini yazarak kolayca bulabilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı