Klavye Tuş Görevleri Değiştirme Yeniden Atama Programı Ücretsiz

Sharp programı sayesinde klavye tuşlarının görevlerini değiştirerek özelleştirebilirsiniz. Mesela bir tuşun görevini başka bir tuşun görevine atayabilirsiniz.

Çok basit ve kullanması çok kolay olan bir programdır ve sürükle-bırak desteğiyle tüm işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Klavye tuşlarının işlevini yeniden atamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

Nasıl Kullanılır? Klavye Tuş Görevleri Nasıl Değiştirilir?

Ana pencerede 1 numaralı ok ile gösterilen Add butonuna tıklayın.

Açılan pencerede sağ ve sol olmak üzere iki ayrı panel var. Soldaki panelden görevini değiştirmek istediğiniz klavye tuşunu seçiyoruz. Sağdaki panelden ise hangi tuşun görevini atamak istiyorsak, o tuşu seçiyoruz.

Ben burada sizlere örnek vermek amacıyla F1 tuşuna tıklandığında hesap makinesi programının (calculator) açılmasını sağlayacağım.

Bunun için önce soldaki panelden 2 numaralı ok ile gösterilen F1 tuşunu seçiyorum ve sağdaki panelden 3 numarayla gösterilen App: Calculator seçeneğini seçiyorum. Ardından 4 numaralı OK butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatıyorum.

Şimdi bu atamayı kayıt defterine işlemek için 1 numaralı ok ile gösterilen Write to Registry butonuna tıklayın. Üstteki resimde gördüğünüz ikinci pencere açılacak ve başarıyla gerçekleştiğini bildirecek. Ayrıca değişikliklerin aktif olması için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekiyor. 2 numaralı Tamam butonuna tıklayın ve bilgisayarı kapatıp yeniden açın. Artık klavyeden F1 tuşuna tıkladığınız anda hesap makinesi açılacak.

Ben burada bir tek örnek verdim fakat siz aynı yöntemi kullanarak klavyedeki her tuşun görevini diğer tüm tuşlardan birini seçerek değiştirebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı