İndirilen Dosyalar Neden Açılmıyor? Bilgisayara İndirdiğim Oyunlar Programlar Açılmıyor!

İnternetten bilgisayara indirdiğiniz dosyaların her birinin belirli bir formatı vardır ve sadece bu formatı destekleyen programlarla bu dosyayı açabilirsiniz. Genellikle internetten indirilen oyunlar ve programlar ZIP ve RAR gibi arşiv dosyalarının içinde oluyor. Yani bunları arşivden dışarı çıkartarak açıp çalıştırabilirsiniz.

Mesela indirdiğiniz bir dosyanın formatı PDF ise bu bir döküman dosyasıdır ve ancak Adobe Reader yada diğer pdf görüntüleme programlarıyla açabilirsiniz. Fakat bir video izleme programıyla bir pdf dosyasını açıp okuyamazsınız.

software pc ile ilgili görsel sonucu

Eğer indirdiğiniz dosyanın uzantısı rar, zip ve iso ise WinRAR programıyla açabilirsiniz. Bunlar arşiv dosyalarıdır ve genellikle dosyanın boyutunu sıkıştırıp küçülttüğü için tercih edilir. Winrar indirmek için tıklayınız.

Eğer indirdiğiniz dosyanın uzantısı pdf, xml, doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx ise LibreOffice programıyla açabilirsiniz. Bunlar döküman dosyalarıdır. LibreOffice indirmek için tıklayınız.

Eğer indirdiğiniz dosya bir video yada bir müzik (ses) dosyasıysa, VLC programı veya K-Lite programı ile tüm video ve ses dosyalarını açabilirsiniz. VLC indirmek için buraya, K-Lite indirmek için buraya tıklayınız.

Eğer indirdiğiniz dosya bir resim dosyasıysa, ACDSee programıyla açabilirsiniz. ACDSee indirmek için tıklayınız.

Eğer tüm dosyaları açabilen bir program arıyorsanız, Open Freely programını indirmek için tıklayınız.


Yayımlandı