En İyi RAM Bellek Boşaltma Programı Ücretsiz (Windows 10-8-7-Xp-Vista İçin)

Windows bilgisayarlarda çalıştırdığınız her program RAM belleğin bir bölümünü kullanır yani harcar. Fakat siz bunları kapatsanız bile kapladıkları yerler olduğu gibi kalır yani arkada bıraktıkları alanı temizlemezler. Böylece RAM bellek alanınızın değerli bir kısmı boşuna harcanmış olur ve yeni programları çalıştırdığınız zaman hem daha yavaş açılır hem de daha yavaş çalışır. Sonuç olarak bilgisayarın performansında genel bir düşüş görünür. Bunun tek çözümü bilgisayarı kapatıp yeniden açmaktır.

Fakat MemOptimizer programı bilgisayarı yeniden başlatmaya hiç gerek kalmadan RAM belleği temizler ve içini tamamen boşaltır. Bu alandaki en başarılı yazılımlardan biridir ve ücretsiz sunulanlar arasında kesinlikle en kaliteli olanıdır.

Nasıl Kullanılır?

Programı açtığınız zaman aşağıdaki ana penceresi karşınıza çıkar.

Bu pencerede RAM belleğin genel durumu gösterilir. Mesela fiziksel belleğin kullanım geçmişi grafiksel olarak gösterilir. Ayrıca kullanılabilir yani boş bellek alanı (Free physical memory), kullanılabilir yani boş sanal bellek (Free virtual memory), bellek yük indeksi (Memory load index) ve son bellek boşaltma işleminde kazanılan yeni boş alan miktarı (Memory saved in last cleanup) gibi bilgileri pencerenin üst tarafında görebilirsiniz.

Pencerenin üst tarafındaki sekmelerden Optimizasyon sekmesine tıklayınca yukarıdaki resimde gördüğünüz ekran karşınıza çıkacak.

Burada Free RAM yazan butona tıklayarak RAM belleği boşaltabilir yani optimize edebilirsiniz.

  • Programı indir
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemi: Windows XP/Vista/Server 2008/7/8/10.

Yayımlandı