En İyi Müzik Hızını Ayarlama Programı MP3 Şarkının Çalma Hızını Değiştirme Yavaşlatma Hızlandırma

Audacity Dünyanın en iyi müzik düzenleme yazılımlarından biridir. Arayüzü Türkçe olan ve tamamen ücretsiz olan bu programın çok sayıda muhteşem özelliği bulunuyor ve bu özellikleri kullanmak oldukça kolay hale getirilmiş.

Audacity ile ses dosyasının yürütme hızını değiştirmek çok basit. MP3, WAV, AIFF ve OGG gibi çok sayıda ses dosyası formatını destekler.

Müzik Ses Hızı Nasıl Ayarlanır? Nasıl Değiştirilir?

Programın ana penceresi yukarıda gösterilmiştir. Burada öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Dosya menüsüne tıklayın ve açılan menüden seçeneğine tıklayarak bilgisayardan müzik (ses) dosyasını seçip butonuna tıklayarak programa ekleyin.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen Etkiler menüsüne tıklayın ve açılan menüden 3 numaralı ok ile gösterilen Hız Değişimi seçeneğine tıklayın. Böylece aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen kaydırma çubuğu tam ortada duruyor ve Hız Çarpanı ile Yüzde Değişim değerleri tam olarak 1 değerinde. Eğer kaydırma çubuğunu sağa doğru kaydırırsanız, 1 değerinin üzerine çıkar ve ses çalma hızı yani oynatma (yürütme) hızı artar (hızlanır). Eğer kaydırma çubuğunu sola doğru kaydırırsanız 1 değerinin altına düşer ve ses çalma hızı düşer yani yavaşlar.

Alternatif olarak dilerseniz 2 numaralı ok ile gösterilen açılır menüye tıklayarak ön tanımlı plak devri hızlarından birini seçebilirsiniz. 45’lik ve 78’lik gibi seçenekler bulunuyor.

Ayrıca müziğin hızını değiştirdiğiniz zaman 3 numaralı ok ile gösterilen alanda değişiklikten sonraki müziğin yeni süresi dakika ve saniye olarak gösterilir.

Seçiminizi yaptıktan sonra değişiklikleri kaydetmek için Tamam butonuna tıklayınız ve ardından eklediğiniz müzik dosyasını kaydetmek için aşağıdaki resimde gösterilen adımları uygulayınız.

Dosya menüsünden Dışa Aktar diyerek mp3, wav veya ogg formatında bilgisayara kaydedebilirsiniz.

Ayrıca müziğin yürütme (oynatma) hızını değiştirmek aynı zamanda müziğin temposunu ve ses perdesini de değiştirmektedir. Bunu da hatırlatmakta fayda var.

  • Programı indir
  • Dil: Türkçe
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemi: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, XP, Vista.

Yayımlandı