En İyi HTML’den PDF’ye Çevirme Programı Web Sayfasını PDF Olarak Kaydetme Ücretsiz

Winnovative Free HTML to PDF Converter programı sayesinde HTML dosyasını PDF’ye dönüştürebilirsiniz. Programın sahip olduğu gelişmiş seçenekleri kullanarak PDF sayfa düzeni ve diğer parametreleri ayarlayabilirsiniz.

Bu programın en güzel yanı ise hem bilgisayardaki HTML dosyalarını PDF’ye çevirmesi, hem de URL adresi girilen bir web sitenin internet sayfasını doğrudan PDF olarak bilgisayara kaydetmesi özelliğidir.

Fakat bir kerede sadece tek bir dosyayı PDF yapabilirsiniz.

Aslında yalnızca PDF’ye değil, JPEG gibi resim dosyasına da dönüştürme imkanı sunuyor. Fakat burada konumuz PDF’ye çevirmek olduğu için sadece bunu göstereceğim.

Nasıl Kullanılır?

İndirdiğiniz ZIP arşiv dosyasının içindekileri masaüstüne çıkartın ve HtmlToPdf.exe ismindeki dosyaya çift tıklayın. Taşınabilir (portable) olduğu için kurulum olmadan direk olarak ana penceresi açılacak ve aşağıdaki gibi görünecek.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen alana PDF’ye çevirmek istediğiniz web sayfasının URL adresini girin (kopyalayıp yapıştırın).

2 numaralı ok ile gösterilen Live Links seçeneği işaretli olursa, sayfadaki dış linkleri ve iç linkleri de PDF sayfasına dahil edecek.

3 numaralı JavaScript seçeneği işaretli olursa, Javascript kodlarını da PDF sayfasına dahil edecek.

Görüntünün bozulmaması ve linklerin de alınması için her iki seçeneği işaretli olarak bırakın. Zaten varsayılan olarak ikisi de işaretlidir.

Daha sonra 4 numaralı ok ile gösterilen Convert butonuna tıklayın. Birkaç saniye bekledikten sonra işlem bitecek ve oluşturulan PDF dosyası varsayılan web tarayıcınız üzerinde otomatik olarak kendiliğinden açılacak. Yani dosyayı nereye kaydettim diye düşünmenize gerek kalmayacak.

Benim yaptığım denemede sonuç aşağıdaki gibi gayet başarılı oldu.

Dilerseniz sol alt köşedeki More Converter Settings linkine tıklayarak programın diğer ayarlarını açabilirsiniz. Aşağıda bu ayarlar gösterilmiştir.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen alandan özel bir sayfa genişliği ve yüksekliği girebilirsiniz.

2 numaralı ok ile gösterilen yerden PDF dosyasına kullanıcı adı ve şifre koyabilirsiniz. Yani şifreleyerek koruma altına alabilirsiniz.

3 numaralı yerden sayfa boyutunu seçebilir, 4 numaralı yerden sayfanın sağından ve altından boşluk bırakabilir ve 5 numaralı yerden sayfa oryantasyonunu seçebilirsiniz.

  • Programı indir
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemi: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, XP, Vista.

Yayımlandı