En İyi GIF Sıkıştırma Programı Boyut Küçültme Düşürme Ayarlama (Ücretsiz)

GIF Optimizer piaysada kullanması en kolay olan ve en başarılı sonuçlar alabileceğiniz bir gif optimizasyon yazılımıdır.

Bilgisayardaki GIF uzantılı resim dosyalarını sıkıştırıp optimize ederek boyutunu düşürmek için bu programdan faydalanabilirsiniz.

GIF Nasıl Sıkıştırılır? Boyutu Nasıl Küçültülür?

Sayfanın en alt kısmından programı indirip normal şekilde Next butonuna tıklayıp ilerleyerek programı bilgisayara kurun.

Ardından programı çalıştırın ve aşağıdaki gibi ana penceresi açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen Open butonuna tıklayarak bilgisayardan GIF resmini seçip programa ekleyin.

Ardından 2 numaralı Optimize butonuna tıklayarak otomatik şekilde sıkıştırıp boyutunu azaltmasını sağlayın.

Sonuçları 3 numaralı ok ile gösterilen alanda görebilirsiniz.

Before alanında önceki boyutu gösterilir. After alanında ise sıkıştırıldıktan sonraki boyutu gösterilir. Saved kısmında ise yüzde kaçlık bir boyut düşürme yapıldığı ifade edilir.

Bizim örneğimizde önceki boyutu 337 byte iken sonraki boyutu 229 byte olmuş. Yani yüzde 32’lik bir kazanç sağlanmış.

Eğer bu kadarı kafi ise 4 numaralı Save as butonuna tıklayıp sıkıştırılan yani optimize edilen GIF resmini bilgisayara kaydedin.

Eğer daha fazla boyutunu azaltmak isterseniz, 5 numaralı ok ile gösterilen Settings butonuna tıklayın. Böylece aşağıdaki ayarlar penceresi açılacak.

Burada ok işaretiyle gösterilen alandaki seçenekleri değiştirerek daha fazla optimizasyon yapabilir ve GIF boyutunu daha çok küçültebilirsiniz.

Fakat ne kadar çok küçültürseniz, nihayetinde ister istemez GIF dosyasının görüntü kalitesinde biraz da olsa kötüleşme yani kayıp yaşanacağını asla unutmayın.

Zaten pencerenin sol tarafındaki bölümde GIF resminin orijinal hali, sağ tarafındaki bölümde ise yaptığınız işleme göre anlık olarak güncellenen optimize edilmiş hali gösteriliyor. Böylece anında test edip ona göre doğru karar verebiliyorsunuz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı