En İyi Kırık Link Bulucu Site Kırık Link Kontrolü Tespiti Ücretsiz Program

Xenu’s Link Sleuth ücretsiz bir kırık link bulma yazılımıdır ve bir sitedeki tüm bağlantıları kontrol ederek bozuk olanları gösterir. Piyasada kullanması en kolay ve işini en iyi yapan programdır.

Bir web sitesinin URL adresini girerek doğrudan kırık linkleri tespit edebileceğiniz gibi, bilgisayara indirdiğiniz bir sitenin sayfalarını kontrol ettirerek bütün bozuk bağlantıları öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz seçtiğiniz belirli site URL adreslerini hariç tutabilir veya sadece seçtiğiniz URL adresleri içinde arama yapmasını sağlayabilirsiniz.

Mesela belirttiğiniz bazı URL adreslerini hiçbir zaman kontrol etmemesini yani görmezden gelmesini sağlayabilirsiniz.

Programın seçenekler menüsünde aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsiniz:

 • Sadece kırık linkleri gösterme.
 • Paralel kontrollerin sayısını seçebilirsiniz. Yani aynı anda kaç sayfanın kaç linkini kontrol edeceğini belirtebilirsiniz. Seçenekler 1 ile 100 arasındadır.
 • Maksimum derinliği ayarlayabilirsiniz.
 • Raporda görünmesini istediğiniz parametreleri ayarlayabilirsiniz. Örneğin kırık linkler, kırık yerel bağlantılar, yönlendirilmiş URL adresleri, Ftp, geçerli metin URL adresleri, site haritası, hasar görmüş bozuk dosyalar ve benzeri şeyleri seçebilirsiniz.
 • Çerezlere izin verebilirsiniz.
 • Aynı açılmayan sunuculardaki açılmayan http ve ftp.
 • MSO dosyalarını hariç tutma.
 • Yeniden deneme sayısını ayarlama.

Oluşturulan raporda adres, durum, tür, boyut, başlık, tarih, seviye, dış linkler, sunucu, hata, süre, karakter seti ve açıklama gibi bağlantı parametreleri gösterilir. Bunların programdaki İngilizce karşılıkları ise sırasıyla şunlardır: Address, status, Type, Size, Title, Date, Level, Out Links, Server, Error, Duration, Charset ve Description.

Dilerseniz raporu Xenu dosyası formatında veya GraphicViz dosyası formatında bilgisayara kaydedebilirsiniz.

Sitenin sayfaların taratma esnasında dilediğiniz an işlemi duraklatabilir ve daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Arama seçeneği sizlere belirli bir bağlantıyı ve onun durumunu bulma imkanı sunar.

Nasıl Kullanılır? Kırık Linkler Nasıl Bulunur?

Programı normal şekilde ilerleyerek kurduktan sonra çalıştırın. Aşağıdaki ana penceresi açılacak.

Öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen File menüsüne tıklayın ve açılan menüden 2 numaralı Check URL seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

1 numaralı ok ile gösterilen alana sitenizin alan adını yani url adresini girin. Ben kendi siteminkini girdim (www.teknolojibil.com).

Ardından direk olarak 2 numaralı OK butonuna tıklayarak kırık linkleri kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

Fakat eğer URL adresi yerine, bilgisayara indirdiğiniz yerel diskteki bir web sitesinde bulunan kırık linkleri bulmak istiyorsanız, o zaman 1 numaralı adımda URL girmek yerine, 3 numaralı ok ile gösterilen Local file butonuna tıklayın ve sitenizin sayfa dosyasını seçin.

Eğer dış bağlantıları kontrol etmesini isterseniz, 4 numaralı ok ile gösterilen Check external links seçeneği işaretli kalsın.

Eğer yalnızca sizin istediğiniz belirli URL adreslerini kontrole etmesini istiyorsanız, 6 numaralı Add butonuna tıklayarak tüm URL adreslerini ekleyin.

Eğer sizin girdiğiniz belirli bazı URL adreslerini hiçbir zaman kontrol etmeMEsini istiyorsanız, 7 numaralı Add butonuna tıklayarak bu URL adreslerin ekleyin.

Programın diğer seçeneklerini görmek için 5 numaralı ok ile gösterilen More options butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencerede gördüğünüz seçenekler karşınıza çıkacak.

Bu seçenekleri dilediğiniz gibi değiştirip Tamam butonuna tıklayın.

Böylece ana pencereye geri döneceksiniz. Tüm seçenekleri ve ayarlamaları kendi ihtiyaçlarınıza uygun olacak şekilde yaptıktan sonra yine 2 numaralı ok ile gösterilen OK butonuna tıklayın.

Böylece tarama işlemi başlayacak ve aşağıdaki gibi görünecek.

Tarama bitince raporu kaydetmek için File menüsünden Save as seçeneğine tıklayın ve dilediğiniz klasöre XENU formatında kaydedin. Ayrıca yine File menüsünden raporu farklı formatlarda dışarı aktarabilirsiniz.

 • Programı indir.
 • Lisans: Ücretsiz.
 • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı