En İyi Font Yönetim Programı Ücretsiz

FontBase çok kaliteli bir font yönetme yazılımıdır ve çok basit bir arayüze sahiptir. Sisteminizde yüklü olan tüm fontları gösterir. Böylece hepsini kolayca yönetebilirsiniz.

FontBase programıyla çeşitli klasörler oluşturarak fontları bu klasörlerde saklayabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz klasörü My Favorite isimli favoriler listesine ekleyebilirsiniz. Hatta listeden beğendiğiniz bir fontu listenin en başına sabitleyebilirsiniz.

Dilerseniz internetten indirdiğiniz başka fontları da bu yazılıma ekleyebilirsiniz. Eklenen tüm fontlar Folders yani klasörler kısmında gösteriliyor.

Normalde font sayısı arttıkça font yönetim yazılımları daha yavaş çalışmaya başlar. Fakat FontBase programı hiç yavaşlamadan aynen ilk baştaki gibi hızlı çalışmaya devam ediyor.

İstediğiniz fontu tek tıkla aktif yada pasif yapabilirsiniz. Bir fontu aktif yaptığınız zaman rengi yeşil olur ve böylece artık tüm işlemlerinizde bu fontu kullanabilirsiniz.

Dilerseniz Preview Tab seçeneğini kullanarak fontların ön izlemesini yapabilir ve nasıl göründüğüne bakarak karar verebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Programı kurup açtığınız zaman aşağıdaki ana penceresi karşınıza çıkacak.

Ok işaretiyle gösterilen bağlantıya tıklayın.

Ardından üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Fonts seçeneğine tıklayın. Bilgisayarda yüklü olan tüm fontlar pencerenin sağ tarafında listelenecek. Bunlardan beğendiğiniz birine ÇİFT tıklayın. Ben 2 numaralı ok ile gösterilen fonta çift tıkladım.

Böylece bu fonta özel diğer alt türlerini içeren bir pencere açıldı.Mesela Arial Italique ve Arial Gras gibi farklı türevleri karşımıza çıkıyor.

Eğer bu fontu beğendiyseniz ve favoriler listesine eklemek isterseniz, fontun üzerine farenin imlecini getirdiğiniz zaman gözüken 3 numaralı ok ile gösterilen kalp simgesine tıklayın. Böylece artık pencerenin solundaki menüden Favorites seçeneğine tıklayarak bu beğendiğiniz fonta hemen ulaşabilirsiniz.

Eğer bu fontu listenin en başına sabit bir şekilde tutturmak isterseniz, o zaman imleci fontun üzerine getirince gözüken ve 3 numaralı ok ile gösterilen simgeye tıklayın.

Eğer isterseniz 4 numaralı ok ile gösterilen seçenekleri kullanarak font boyutunu, rengini ve hizalama özelliğini değiştirebilirsiniz.

Ayrıca beğendiğiniz fontun orijinal dosyasını açmak için fontun üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden 5 numaralı ok ile gösterilen Go to file seçeneğine tıklayın. Böylece bu fontun yer aldığı klasör açılacak ve font dosyası gösterilecek.

Dilerseniz 6 numaralı ok ile gösterilen alt alta üç nokta simgesine tıklayarak programın ayarlar penceresini açabilirsiniz. Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

  • Programı indir.
  • Programı indir (alternatif indirme bağlantısı)
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı