En İyi Bilgisayar Bass Yükseltme Programı Ücretsiz

ViPER4Windows ücretsiz bir ses sürücüsü yazılımıdır ve bas yükseltici olarak oldukça iyi bir iş çıkartır.

Bass aslında 20 ile 200 Hz arasında yer alan düşük frekanslı seslerdir.

Programın sahip olduğu ses yükseltme aracı (gain control), ekolayzer (equalizer), VIPER XBass (bas yükseltici), 3D Surround ve sıkıştırıcı (compressor) gibi araçlar sayesinde parametreleri dilediğiniz gibi ayarlayıp bas seviyesini yükseltebilirsiniz.

Ardından dilediğiniz medya oynatıcısı ile açıp dinleyebilirsiniz. Zaten dinlerken anında bas yükselmesini fark edeceksiniz.

Bu program bas değerini 18 desibele kadar artırmaktadır. Genellikle bas seviyesini 60 Hz31.25 Hz ve 62 Hz olarak ayarlar.

ViPER4Windows programının üç farklı modu bulunuyor. Bunlar müzik modu (music mode), film modu (movie mode) ve serbest mod (freestyle) modudur. Bunların hepsi de ViPER XBass bölümü içerir ve bu bölümü kullanarak bas değerini 18.06 dB yükseltebilirsiniz.

Fakat freestyle diye geçen serbest mod bölümünde doğal bas (natural bass) ve saf bas (pure bass) olmak üzere iki ekstra seçenek bulunuyor ve bunlar sayesinde bas seviyesini daha da yükseltmek mümkün. Doğal bas seçeneğini kullanarak artırılan bas sesi diğer enstrümanların seslerini gölgede bırakmaz. Fakat saf bas seçeneği  yalnızca bas seviyesine odaklanır ve diğer enstrümanların seslerini bastırabilir.

Programın tam teşekkülü bir 18 bantlı frekans ekolayzer aracı bulunuyor. Bu aracı kullanarak mevcut her frekansı -120 dB ile 13 dB arasında kolayca değiştirebilirsiniz . Ayrıca ekolayzer sayesinde ses perdesi, tiz (titreşim) ve diğer ses ayarlarını yapabilirsiniz.

Kurulum Notları:

Öncelikle indirdiğiniz ZIP arşivinden çıkan EXE dosyasına sağ tıklayın ve açılan menüden “yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın. Böylece kurulumu yönetici haklarıyla gerçekleştirecek.

Kurulum sırasında aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen seçeneğe tıklayarak bilgisayarda kullandığınız hoparlörü seçin ve 2 numaralı ok ile gösterilen OK butonuna tıklayın.

Kurulum bitince bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer ilerleyen zamanlarda programı açarken sorun çıkarsa, kısayol simgesine sağ tıklayın ve açılan menüden yine “yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.

Bass Yükseltme Nasıl Yapılır?

Programın ana penceresi aşağıdaki gibidir. Burada 1 numaralı ok ile gösterilen kaydırma çubuğunu sağa doğru çekerek bas seviyesini doğrudan yükseltebilirsiniz.

Ayrıca ekolayzer seçeneklerini açmak için 2 numaralı ok ile gösterilen Equalizer butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen Enable butonuna tıklayarak mavi olmasını sağlayın. Böylece ekolayzer aracı aktif olacak.

Şimdi işleri kolaylaştırmak için eğer önceden hazırlanmış hazır ayarları seçip kullanmak isterseniz, 2 numaralı ok ile gösterilen Preset butonuna tıklayın. Açılan pencerede Rock, POP, Electronic gibi farklı müzik türleri bulunuyor. Bunlardan ihtiyaç duyduğunuzu seçin ve 4 numaralı Load preset butonuna tıklayın.

Eğer ön tanımlı ayarlar yerine kendiniz yapmak isterseniz, penceredeki kaydırma çubuklarını yukarı doğru çekin ve deneme yanılma yöntemiyle en iyi bas değerini bulmaya çalışın. Ardından 5 numaralı Okay butonuna tıklayıp yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

  • Programı indir.
  • Türkçe dil paketini buradan indirebilirsiniz. Türkçe dil paketini yüklemek için programı kurduğunuz klasörün içindeki Language klasörüne bu dil dosyasını atın.
  • Üstteki linkten indireceğiniz ZIP arşivi içinde 32-bit ve 64-bit sürümleri yer almaktadır.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı