En İyi Etiket Yazdırma Programı Ücretsiz

Papilio Label Helper programı sayesinde etiketleri bedavaya yazdırabilirsiniz.

Programın içinde çok sayıda hazır şablon var ve bunları seçerek çok daha kolay ve hızlı şekilde etiketler hazırlayıp yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.

Dilerseniz sıfırdan kendinize özel bir etiket tasarlayabilirsiniz. Hatta onu klonlayarak sonraki çalışmalarınızda bir şablon gibi kullanabilir ve bir kerede tek tıklamayla çok sayıda etiket çıktısı alabilirsiniz.

Programın içinde bulunan çeşitli farklı nesneleri etiketlere ekleyebilirsiniz. Mesela grafik aracı, yazı aracı ve barkod aracı gibi şeyler bulunmaktadır.

Bu araçların her biri kendine has seçenekler sunar. Mesela hizalama, pozisyon, boyut, barkod türü, barkod verisi, barkod rengi, barkod açısı, barkod pozisyonu gibi şeyler bunlar arasında yer alır. Ayrıca sayfa, pozisyon, hizalama, etiket klonlama, şuanda aktif olan etiketi pasif yapma yada yeniden aktif yapma, etiketin arka plan rengini belirleme ve çalışma alanı renkleri de ayarlanabiliyor.

Projeyi bir sayfa etiketleri şeklinde kaydedebilirsiniz. Bunun yanı sıra etikete yakınlaşma (zoom), çıktı alma ve PDF formatında kaydetme imkanı da sunuyor.

Nasıl Kullanılır?

Kurulumu normal şekilde tamamlayıp programı çalıştırınca üstteki pencere açılacak.

Bu program tamamen ücretsizdir. Fakat ücretsiz olarak e-posta adresini girip kaydolmanız lazım. Aksi takdirde sadece 30 gün kullanmaya izin veriyor.

Öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Get Registration Code butonuna tıklayın.

Açılan web sayfasında formu doldurup gönderin. E-posta adresinize gelen kodu kopyalayın ve 2 numaralı ok ile gösterilen alana yapıştırın. Son olarak Register butonuna tıklayarak kaydolma işlemini tamamlayın. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, direk olarak Try butonuna tıklayıp 30 gün sonra kaydolabilirsiniz.

Önce programı açın ve yeni bir proje oluşturun. Açılan şablonlardan beğendiğinizi seçin.

Bunun için önce 1 numaralı ok ile gösterilen New Project butonuna tıklayın. Açılan pencereden 2 numaralı kısımda yer alan hazır etiket şablonlarından hoşunuza gideni seçin. Ben deneme amaçlı olarak 3 numarayla gösterilen Papilio Labels seçtim.

Seçtiğiniz şablon kategorisine ait çok sayıda şablon modeli liste halinde gösterilecek. Bunlara sırayla tek tek tıklayarak hemen sol panelde ön izlemesini görebilirsiniz. Böylece hoşunuza gideni seçin. Ben 4 numarayla gösterilen Template 70 seçtim.

Son olarak 5 numaralı OK butonuna tıklayın.

Açılan penceredeki modellerden düzenlemek istediğinize tıklayın. Böylece Parameters penceresi otomatik olarak açılacak. Burada 2 numaralı ok ile gösterilen Insert Image butonuna tıklayarak bilgisayardan bir resim seçip etiket modeline ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz şablon modeline sağ tıklayarak açılan menüden yakınlaştırma yapabilir, çıktısını alabilir, üzerine yazı yazabilir, etiket parametrelerini değiştirebilir yada içine resim aktarabilirsiniz.

Ayrıca 2 numaralı ok ile gösterilen Control sekmesinde etiket klonlama ve etiketin arka plan rengini ayarlama seçenekleri bulunmaktadır. Yine en üstteki sekmelere tıklayarak farklı ayarlar yapabilirsiniz.

Ayrıca çeşitli araçları kullanarak ihtiyaç doğrultusunda düzenleyebilirsiniz. Farklı unsurların özelliklerini değiştirerek etiketi istediğiniz kıvama getirin.

Son olarak projeyi kaydedebilir, PDF olarak kaydedebilir yada projenin yazıcı çıktısını alabilirsiniz.

Not: Bu programın çalışması için DirectX yazılımının bilgisayarda yüklü olması gerekiyor. DirectX’in ücretsiz son sürümünü buradan indirebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı