Windows 10 Disk Temizleme Aracı Programsız Disk Boşaltma

Windows işletim sistemlerinde Windows 10 sürümüyle birlikte artık disk temizleme programlarına hiç gerek kalmadı. Eskiden insanlar sabit diskte fazladan boş yer açma, düzensizliği önleme, gereksiz dosyaları silme ve bilgisayarın genel performansını artırma gibi amaçlar için ücretsiz veya ücretli disk boşaltma yazılımları indiriyordu.

Windows 10’da ise gömülü olarak gelen bir disk temizleme aracı var ve satın alabileceğiniz her türlü programdan çok daha başarılı bir iş çıkartıyor.

Aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterildiği gibi Başlat‘ı açıp arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve ardından 2 numaralı ok ile gösterildiği gibi Disk Temizleme seçeneğine fareyle tıklayın.

Böylece aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen açılır pencere tıklayın ve temizlemek yani boşaltmak istediğiniz sürücüyü seçin. Ben C sürücüsünü seçtim. Ardından 2 numaralı okla gösterilen Tamam butonuna tıklayın. Böylece aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen alanda yapılacak işlem sonucunda ne kadar yer açılacağı bilgisi veriliyor. Benim denememde 25.7 MB boş alan açılacak. Fakat ben bilgisayarımı sürekli temizlediğim için böyle az oldu. Sizin bilgisayarınızda GB boyutunda bile boş yer açabilir.

Disk temizlemeyi başlatmak için 2 numarayla gösterilen Tamam butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar. Merak etmeyin asla önemli dosyaları silmez ve bilgisayarınızda soruna yol açmaz.


Yayımlandı