Webmaster Nedir?

Webmaster bir siteyi yapan, içeriğini ve organizasyonunu yöneten, sunucu işleriyle ve sitenin teknik programlama kısmıyla ilgilenen kişidir.

Şirketlerin webmaster işe alım ilanlarında kullandığı terimler farklı olabilir.

Örneğin ufak bir şirkette bir webmaster genel olarak web site ile alakalı tüm teknolojilerle ilgilenir.

Daha büyük bir şirkette ise bir webmaster HTML bilgi ve tecrübesi olan biri olma yada bazı programlama becerileri olan daha teknik bir kişi olma eğilimindedir.

Teknik webmaster sunucuyu kurup çalıştırır ve web site için gereken kodları yazar. Örneğin dosya sistemini oluşturur ve yetki sınırlarını yönetir. Bir diğer örnek ise PHP, CSS, HTML ve Javascript gibi programlama dilleriyle sitenin backend ve frontend tarafını kodlaması olabilir.

Çok büyük bir şirkette en tepede bir webmaster ekibi olabilir. Bunlar sitenin tasarımı, kuralları ve teknik kaynakları konusunda kararlar alabilir. Grup ve ürün seviyesinde başka webmasterlar da şirkete dahil olarak kendi grupları veya ürünleri için site içeriği ve programlama işlerini organize edebilir.

Ayrıca kurum içi intranet için site tasarımı, organizasyon ve içerik oluşturmak amacıyla birbiriyle ilişkili ekipler halinde bir çalışma da illa ki olacaktır.

Bir webmasterin görevleri çok geniştir ve yönetilecek sitenin büyüklüğüne ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Ama genellikle aşağıdaki görevleri içerir:

  • Yeni içerik eklemek
  • Eskimiş veya kusurlu içerikleri gözden geçirmek veya silmek.
  • Kullanıcı araştırmalarına duyarlı olmak
  • İçeriği organize etmek
  • Ölü linkleri silmek veya düzeltmek
  • Ağ trafiğini izlemek

Yayımlandı