Web Sayfası Nasıl İndirilir, Bilgisayara Nasıl Kaydedilir?

İnternet sitelerinin işinize yarayan önemli sayfalarını bilgisayara kaydederek daha sonra internetsiz bir şekilde açıp okuyabilirsiniz.

Ayrıca faydalı siteleri örneğin ödevinizin bulunduğu sayfaları bilgisayara indirerek daha sonra sadece çift tıklamayla hemen hızlı bir şekilde açıp ödevinizi yapabilir ve böylece Google’da yeniden aratarak zaman kaybetmekten kurtulmuş olursunuz.

Üstelik web sayfasını indirdiğiniz zaman içindeki tüm resimler, html kodları, css dosyası ve diğer dosyalar da kaydedilmektedir.

İnternet sitelerinin sayfalarını kaydetme:

Ben örnek olarak Google Chrome tarayıcısını kullandım fakat bu yöntemi istisnasız diğer tüm tarayıcılarda kullanabilirsiniz. Çünkü hepsinde işe yarıyor.

Örnek olması için kendi sitemin rastgele bir sayfasını açtım ve boş bir yere fareyle sağ tıkladım. Açılan menüden Farklı kaydet seçeneğine tıkladım.

Böylece aşağıdaki pencere açılacak.

Burada varsayılan olarak İndirilenler klasörüne kaydediyor. Fakat dilerseniz siz 1 numara ile gösterdiğim alandaki diğer klasörleri seçebilirsiniz.

Ardından 2 numara ile gösterilen yere indireceğiniz sayfa için özel bir isim verebilir yada olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Son olarak 3 numaralı Kaydet butonuna tıklayın.

Şimdi İndirilenler klasörünü açıp bakıyorum.

Burada aynı isimde bir klasör ve bir HTML dosyası görünüyor. 2 numarayla gösterilen HTML dosyasına çift tıklayınca, az önce kaydettiğiniz web sayfası, varsayılan web tarayıcısı üzerinde açılacak ve okuyabilirsiniz.

1 numarayla gösterilen klasöre tıklayarak içine bakabilirsiniz. Burada indirdiğiniz web sayfasına ait olan dosyalar yer alıyor. Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.


Yayımlandı