Venn Şeması Diyagram Çizme Programı Nasıl Kullanılır ve Çizilir?

Free Venn Diagram Maker programı ile özelleştirilmiş Venn diyagramları oluşturabilirsiniz. Mesela 2 veya 3 çemberden (daire) oluşan Venn şeması hazırlayabilirsiniz. Bu daireleri verilere göre özelleştirebilirsiniz.

Örneğin kesişim alanlarıyla birlikte dairelerin rengini ve sayısal verisini değiştirebilirsiniz.

Eğer 3 halkadan oluşan bir şema yaptıysanız, tüm alanların optimum sayılarını gösterir. Bunlara hem kesişim noktasındaki ortak elemanlar, hem de eşi olmayan diğer elemanlar dahildir.

Ayrıca resimlerin pozisyonunu ayarlayabilir, dairelerin pozisyonunu ayarlayabilir, yüzdeliklere yakınlaştırma yapabilir, X uzaklığı ve Y uzaklığını ayarlayabilirsiniz.

Dairelerin ve kesişim alanlarının rengini yada arka plan rengini değiştirebilir veya renksiz yapabilirsiniz. Ayrıca SVG transparanlık yüzdesini kontrol edebilirsiniz.

Finalde ise Venn diyagram şemasını SVG, BMP ve PNG dosyası olarak bilgisayara kaydedebilirsiniz. Ayrıca ister diyagramı, ister sadece kesişim alanlarını panoya kopyalayıp başka yerlere yapıştırabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır? Venn Şeması Çizimi

1 numaralı Circle A alanına A kümesinin toplam eleman sayısını girin.

2 numaralı Circle B alanına B kümesinin toplam eleman sayısını girin.

3 numaralı A/B alanına ise kesişim kümesinin eleman sayısını girin.

4 numaralı butona tıklayarak bu diyagramı bilgisayara kaydedebilirsiniz.

Eğer 3 kümeden oluşan bir şema hazırlamak isterseniz, 5 numaralı Circle C seçeneğini işaretleyin ve C kümesiyle ilgili eleman sayısını ve kesişim alanının eleman sayısını da girmeyi unutmayın.

6 numaralı Options sekmesine tıklayarak programın ayarlarını ve seçeneklerini görebilirsiniz. Aşağıda gösterilmiştir.

Burada Colors bölümünden dairelerin ve kesişim alanlarını rengini değiştirebilir ve SVG bölümünden saydamlığını yani transparanlık oranını belirleyebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı