Ücretsiz En İyi Video Düzenleme Programı 2018

Shotcut birinci sınıf bir video düzenleyicidir.

Tamamen ücretsiz olan bu programın içinde hiçbir reklam yoktur, reklam virüsü yoktur, araç çubuğu yoktur veya gizli yollarla sizden ödeme isteyen ve pro sürümünü almanızı isteyen hiçbir şey kesinlikle yoktur.

TODO alt text

Eğer Windows Movie Maker yazılımını değiştirmek için çok daha gelişmiş ve güçlü bir video düzenleme aracı arıyorsanız, Shotcut kesinlikle en iyi seçim olacaktır. Bu açık kaynak kodlu yazılımın içinde Windows Movie Maker programında bulunan her şey bulunmaktadır. Bunlara ek olarak çok sayıda ekstra özellik ve modern araçlar barındırıyor.

Shotcut ile videonuzu başka bir formata dönüştürmeden önce videonun görüntülerini kesebilir ve süresini kısaltabilirsiniz. Ayrıca istenmeyen bölümleri de çıkartıp atabilirsiniz.

Shotcut programıyla web kameradan görüntü kaydı yapabilir ve görüntüleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS ve UDP formatındaki online video akışlarını (stream) yakalayıp izleyebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Shotcut programının standart arayüzü akıllıca tasarlanmıştır fakat yeterli aralık (boş alan) bırakılmıştır. En üstteki utonlara tıklayarak yeni modülleri pencereye ekleyebilir ve beğendiğiniz şekilide ayarlayabilirsiniz.

Bu programa video klipler, ses dosyaları (müzikler) ve fotoğrafları eklemek için sadece sürükle bırak yapmanız yeterlidir. Video ve ses dosyaları için çeşitli müzik parçaları (track) oluşturabilir ve snapping gibi araçları kullanarak videoları profesyonel bir biçimde birleştirebilirsiniz.

Video bölmek de oldukça kolay. Oynatma kafası (playhead) denilen dik çubuğu bölmek istediğiniz yere getiriyorsunuz ve tek bir tıklamayla bölüyorsunuz. Video kırpma da çocuk oyuncağı. Ayrıca bölümleri parçalara ayırmak ve değiştirmek için kopyalama/yapıştırma araçları bulunmaktadır. Zaman tüneli sayesinde yapılan değişiklikleri kolayca takip edebilir ve sadece Delete tuşuna basarak değişikliği geri alabilirsiniz.

Shotcut programının en güzel özelliği ise çok sayıda video ve ses filtresine sahip olmasıdır. Bu sayede videoları ve müzikleri tamamen özelleştirebilir, katmanlar ekleyebilir ve ilginç şekillerde videoları kombine edebilir yani birleştirebilirsiniz.

Basit bir şekilde filtre seçin ve + (artı) butonuna tıklayarak bu filtreyi uygulayın. Ardından seçeneklerin kutularını işaretleyerek ve kaydırma çubuklarını hareket ettirerek gerekli ayarlamaları yapın. İleri düzeydeki efektleri bile basit ve anlaşılır bir şekilde uygulamak için gerçekten akıllıca bir sistem.

Bu programda uyguladığınız tüm filtreleri tek tıkla önizleme şeklinde görebilirsiniz. Beğenmediğiniz efektleri silmek ise son derece kolay.

Shotcut programı tüm popüler video formatlarını destekler.

Bu programın nasıl kullanılacağı ve hangi video yada ses işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatan profesyonel videoları izlemek için buraya tıklayınız.


Yayımlandı