Uçak Tasarım Programı Uçak Modelleri Yapımı Ücretsiz

Model Air Design tamamen uçak dizayn etmeye adanmış bir modelleme yazılımıdır.

Tamamen ücretsiz olan bu araç sayesinde bir uçak modeli yaratmak için ister sıfırdan başlayabilir ister .mzd formatında bir uçak modeli dosyasını açıp düzenleyebilirsiniz.

Programı ilk açtığınızda aşağıdaki pencere karşınıza çıkıyor. Burada her zaman PRESS TO START butonuna tıklayın.

Böylece ana pencere açılacak.

Hatta bu programın içinde gömülü olarak gelen birkaç örnek uçak modeli de bulunuyor. Programın uçak tasarım araçları farklı bölümlerde yer alıyor. Üstteki resimde gösterilen Kontrol paneli (Control Panel) butonuna tıklayarak farklı modüllere ulaşabilirsiniz.

Model Air Design programı normalde 5 adımda uçak modellerini tasarlama ve analiz etme imkanı sunuyor. Bu 5 adımı sırayla geçmeniz gerekiyor. Ana pencerenin sağ alt köşesinde yer alan Next Step butonuna tıklayarak diğer adımlara sırayla geçebilirsiniz. Her bir adımda yapmanız gerekenleri aşağıda kısaca özetliyorum.

  1. Workshop: Bu bölümde beğendiğiniz bir uçak modeli şablonunu seçebilirsiniz. Ardından uçak parçalarını başka parçalarla değiştirebilir ve boyutunu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yapılan değişiklikleri ana pencerede gerçek zamanlı olarak yani anlık bir biçimde görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken fareyle tıklayıp sürükleyerek uçağa farklı açılardan bakmak.
  2. Design Grid: Burada uçak gövdesi ve kanat gibi şeylerin enini, boyunu ve yüksekliğini ve arka tarafını düzenleyebilirsiniz.  
  3. PaintBooth: Burada dilediğiniz bir rengi seçerek uçağın iniş takımı ve pervanesini boyayabilirsiniz.
  4. View Model: Burada uçak modelinizi üç boyutlu olarak (3D) görüntüleyebilirsiniz.
  5. Fly Model: Burada uçağın hızını 1’den 10’a kadar olacak bir değerde ayarlayarak uçağı uçurabilir yani simülasyonu şeklinde uçuşunu görebilirsiniz.

Uçak tasarımını bitirdikten sonra modelinizi MZD dosyası olarak bilgisayara kaydedebilirsiniz.


Yayımlandı