Taranan Belge Üzerinde Değişiklik Yapma Yazı Yazma Düzenleme Programı Ücretsiz

SimpleOCR son derece basit, işini düzgün yapan ve kullanması çok kolay olan bir OCR programıdır.

Yazıcı aygıtı ile taranan TIF, JPG, ve BMP uzantılı belgelerin üzerindeki yazıları tanıyarak çıkartıp dijital harflere ve sayılara dönüştürür. Böylece belgeleri tıpkı bilgisayarda yazılmış gibi açıp düzenleyebilir, değiştirebilir, eklemeler yapabilir ve yeni yazılar yazabilirsiniz.

Taranan belgedeki yazılar makine yazısı da olsa, el yazısıyla yazılmış da olsa SimpleOCR programı bu yazıları algılar ve dijital karakterlere çevirir.

Bir tarayıcıdan, bilgisayardaki bir dosyadan veya INK dosyasından programa belge ekleyebilirsiniz. Üstelik TIF dosyaları için toplu işlem desteği de sunuyor.

Belgeyi programa ekledikten sonra Convert to text yazan butona tıklayarak OCR işlemini başlatın. İşlem bittiği zaman eğer yazım yanlışları ve hatalar varsa düzeltin. Ardından Accept butonuna tıklayarak değişiklikleri kabul edin.

Daha sonra bu dijital belgeyi DOC veya TXT formatında dilediğiniz klasöre kaydedebilirsiniz.

Dilerseniz resimlerin üzerindeki belirli kısımları seçerek OCR işleminin dışında tutabilirsiniz.

Taranan Belge Nasıl Düzenlenir?

Programı yükleyip çalıştırınca aşağıdaki pencere gözükecek.

Machine Print butonuna tıklayın. Çünkü Hand Writing seçeneği el yazısıyla yazılmış belgeleri algılamak içindir ve ücretlidir. Zaten yalnızca 14 günlük deneme sürümü sunar.

Programın ana penceresi üstteki resimde verilmiştir.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayarak taranmış belgeyi programa ekleyin.

Daha sonra 2 numaralı Convert to text butonuna tıklayın. Böylece pencerenin üst tarafında belgenin gerçek hali ve alt tarafında ise dijital karakterlere dönüştürülmüş hali gösterilecek. Çevrilen karakterlerde hatalar ve yanlışlar varsa düzeltin.

Düzelttikten sonra 3 numarayla gösterilen Accept butonuna tıklayın.

Ardından 4 numaralı ok ile gösterilen kaydetme butonuna tıklayın ve dijital belgeyi TXT yada Word (Doc) formatında bilgisayarda istediğiniz klasöre kaydedin.

  • Programı indir
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemi: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, XP, Vista.

Yayımlandı