PDF Yorum Ekleme, Üzerine Yazı Yazma Nasıl Yapılır Resimli Anlatım ve Program

Bu sayfada pdf belgesindeki sayfaların üstüne nasıl yorum yazılacağını veya serbest çizim yapılacağını resimlerle anlatıyorum.

Öncelikle bir PDF dosyası açma, okuma ve düzenleme programı indirmeniz gerekiyor. Bunun için tabii ki tamamen Türkçe ve ücretsiz olan Adobe Reader programı en iyisidir ve buradan son sürümünü bilgisayara indirebilirsiniz. Kurulumun ardından programı çalıştırın ve herhangi bir pdf dosyasını sürükle-bırak yaparak bu program üzerinde açın. Aşağıdaki gibi ana sayfası görünecek.

Burada sağ taraftaki Yorum Yap seçeneğine tıklayın. Pencerenin üst tarafında yorum yapmak için yeni bir araç çubuğu görünecek.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen yorum simgesine tıklayın. Ardından pdf sayfası üzerinde yapışkan not yorumunu eklemek istediğiniz yere farenin sol tuşuyla tıklayın. Ben 2 numaralı ok ile gösterilen yere tıkladım. Böylece hemen sağında yeni bir ufak pencere açıldı. Bu pencere 3 numaralı okla gösterdiğim gibi “yapışkan not denemesi için örnek yazı” yazdım ve 4 numaralı ok ile gösterilen Yayınla butonuna tıkladım.

Böylece sağ taraftaki yorumlar penceresinde yeni yayınladığım yorum göründü.

Dilerseniz pdf sayfasının üzerine serbest formda tıpkı üstteki resimde gördüğünüz gibi çizimler yapmak ve yazılar yazmak isterseniz, önce 1 numaralı ok ile gösterilen kalem simgesine tıklayın. Ardından sayfa üzerine farenin sol tuşuna tıklayıp basılı tutarak dilediğiniz gibi çizimler yapın, şekiller çizin veya el ile yazı yazın. Ben 2 numaralı ok ile gösterilen DENEME yazısını yazdım.

Sağ taraftaki panelde bu yazdığım not, Kurşun Kalem olarak en alta yerini aldı.


Yayımlandı