En İyi Klavye Yazma Hızı Testi Ölçme Programı

Free Typing Test programı sayesinde yazma hızınızı test ederek gerçekten ne kadar hızlı yada yavaş olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Bu programın rakiplerinden farkı ise çok basit ve kullanmasının çok kolay olması, buna rağmen en doğru sonuçları vermesidir.

Program penceresinin üst tarafında basit bir makale verir ve verilen bu makaleyi olduğu gibi aşağıdaki alana yazmanız gerekir.

Yazmaktan sıkılıp bırakmak istediğiniz anda sol üst köşedeki Give Up butonuna tıklamanız yeterlidir. Her yeni bir teste başladığınızda, rastgele olarak farklı bir makale erkana gelir.

Programın en güzel yanı ise yanlış bir harf girerseniz veya yanlış bir noktalama işareti girerseniz, yazmayı durduruyor yani ekrana yazmıyor. Böylece yanlış yazılanı silme derdi ortadan kalkıyor. Siz doğrusunu yazana kadar yanlışı asla ekrana yazmıyor. Sıradaki yazmanız gereken her harf veya noktalama işareti ise kırmızı renkle gösteriliyor. Böylece nerede kaldığınızı hemen görüyorsunuz.

Yazma testi bitince, sonuçlar dakika başına tuş basma hızı (KPM), dakikadaki kelime yazma hızı (WPM), saniye birimi olarak Zaman (Time) ve hatalar (errors) ekranda gösterilir.

Nasıl Kullanılır?

Programın ana penceresindeki Start Test butonuna tıklayın.

Aşağıdaki pencerede olduğu gibi rastgele bir yazı ekranda görünecek ve bu yazıyı alt taraftaki alana yazacaksınız.

1 numaralı ok işaretiyle gösterilen yerde şuanda m harfi yazılmış. 2 numaralı ok ile gösterilen yere dikkat edin. Burada m harfinden sonra gelecek olan ve yazmanız gereken a harfi kırmızı renkli olarak gösteriliyor. Böylece yazıda nerede kaldığınızı ve hangi harfi yazmanız gerektiğini hemen anlıyorsunuz.

Eğer testi bırakmak isterseniz 3 numaralı ok ile gösterilen Give Up butonuna tıklayınız. Fakat bırakırsanız istatistikleri göremezsiniz. Yazma hızınızı görmek için en son harfe kadar yazıp bitirmeniz gerekiyor. Ben denedim ve sonuçlar aşağıdaki gibi çıktı.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen KPM değeri benim bir dakikada kaç klavye tuşuna bastığımı gösteriyor.

2 numaralı WPM değeri ise benim bir dakikada kaç kelime yazdığımı gösteriyor.

3 numaralı Time ise toplam 186 saniyede testi tamamladığımı söylüyor.

4 numaralı Errors ise ekrana yazmasa bile toplamda 61 hata yaptığımı söylüyor.

  • Programı indir
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemi: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, XP, Vista.

Yayımlandı