NoMedia Dosyası Nedir? Güvenli Mi Virüs Mü?

Selam arkadaşlar, sizden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyorum. Son günlerde sıklıkla NoMedia isimli bir dosyanın ne olduğunu ne işe yaradığını ve virüs olup olmadığını sordunuz. Ben de sizlere teker teker cevap vermek yerine böyle bir yazıyla toplu olarak herkesin yararlanacağı bir paylaşım yapmaya karar verdim.

NoMedia dosyası Android’li telefon ve tabletlerde Galeri’de görünmesi istenmeyen fotoğraf ve videoları gizleme yöntemidir.

Mesela farz edelim ki bazı aile resimlerinizin Galeriden gizlenmesini yani Galeride görünmemesini istiyorsunuz. Yapacağınız şey yeni bir klasör oluşturmak ve bu klasörün içerisine içi boş olan ve ismi .Nomedia olan yeni bir dosya oluşturmak. Böylece Android işletim sistemi bu boş olan Nomedia dosyasını bir komut olarak algılar ve bu klasör içerisine attığınız video yada fotoları Galeriden otomatik olarak gizler.

Peki NoMedia dosyası nasıl oluşturulur?

Telefonlarda genellikle dosya yöneticisi olur bunlarla yeni bir dosya oluşturup adını .nomedia koymanız yeterlidir.

Ama eğer beceremiyorsanız, zaten halihazırda mevcut olan bir Nomedia dosyasını buraya tıklayarak telefonunuza indirebilir ve dilediğiniz klasörün içine atabilirsiniz.


Yayımlandı