Ana Sayfa Bilgisayar Kullanımı İpuçları Windows 10’da Internet Explorer Nerede ve Nasıl Açılır?

Windows 10’da Internet Explorer Nerede ve Nasıl Açılır?

Windows 10 işletim sistemi gerçekten gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemidir diyebiliriz. Pek çok kişi Windows 10’da sunulan Microsoft Edge tarayıcısıyla birlikte artık Mcirosoft’un Internet Explorer tarayıcısını rafa kaldırdığını düşünmüş olabilir. Ama işin aslı öyle değil. Çünkü her ne kadar siz göremeseniz de, aslında Windows 10’un içerisinde gömülü olarak gelen ve dilediğiniz an açıp kullanabileceğiniz bir Internet Explorer tarayıcısı mevcut.

Peki IE’yi nasıl aktif edeceğiz veya nereden açacağız?

windows 10 internet explorer nerededir

Başlat’ı açıp uygulama listesini aşağıya doğru çekin ve Windows Donatıları klasörünü görünce buna tıklayarak içine girin. Donatılar klasöründe Internet Explorer simgesini göreceksiniz. Bu simgeye tıklayarak IE tarayıcısını direk olarak açıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsü resminde 1, 2 ve 3 numaralı ok işaretleriyle gösterilmiştir.

Alternatif olarak Başlat’ı açıp arama kutusuna internet explorer yazıp klavyeden Enter tuşuna basarak da kısa yoldan Internet Explorer tarayıcısnı başlatabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde 1, 2 ve 3 numaralı oklarla gösterilmiştir.

windows 10 da internet explorer nasıl açılıyor

Internet Explorer Masaüstü Kısayol Simgesi Oluşturma

Arama kutusuna internet explorer yazınca çıkan Internet Explorer seçeneğine sağ tıklayın ve açılan menüden Dosya konumunu aç seçeneğine tıklayın. Alttaki görselde bu menüyü ve tıklayacağınız seçeneği gösterdim.

Açılan pencerede Internet Explorer simgesine sağ tıklayın ve açılan menüden Gönder‘in üzerine gelip açılan yeni menüden de Masaüstü (kısayol oluştur) seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki ekran görüntüsü resminde bu menü ve tıklamanız gereken seçeneği gösterdim. Hepsi bu kadar basit.