MS Word İle Bibliyografya Oluşturma

Akademik bir çevrede çalışanlar yada okuyanlar bibliyografi ve alıntıların kaynaklarını (atıfları) hazırlamanın ne kadar önemli olduğunu iyi bilir. Kaynakları gösterirken yapılacak bir hata sizi profesörlerin gazabına uğratabilir ve mahkemede intihal (makale hırsızlığı) ile suçlanabilirsiniz.

Şayet akademik sayfalarla sıkça çalışıyorsanız Microsoft Word programının belgelere kusursuz biçimlendirilmiş bibliyografi eklemeyi ne kadar kolaylaştırdığını bilirsiniz. Bu yazıda bu harika özelliği nasıl kullanacağınızı anlatıyorum.

Microsoft Word İle Bibliyografi Nasıl Yapılır?

Dökümanda aşağı doğru ilerlerken alıntı kaynaklarını ilgili yerlere eklemeniz gerekir.

En üstteki menülerden References bölümünden Citations & Bibliography > Insert Citation > Add New Source yolunu izleyin.

MS Word İle Bibliyografya Oluşturma

Açılan pencerede Type of Source kısmından size uyan bir seçeneği seçin. Film olabilir, kitap olabilir, gazete olabilir. Seçtiğiniz seçeneğe göre penceredeki alanlar değişecek.

MS Word İle Bibliyografya nasıl yapılır

Mümkün mertebe girebildiğiniz kadar fazla bilgi girin. Böylece elde edeceğiniz bibliyografya daha güzel olacak. İşlem bitince alıntıları uygun bir isimle verin. Aynı alıntıları daha sonra döküman içinde yeniden kullanırken işiniz çok daha kolay olacak.

Yazmayı bitirince sıra bibliyografyayı tamamlamaya geldi.

Öncelikle kullanmak istediğiniz stili seçin. Seçenekler arasında APA, Chicago ve Harvard gibi tüm standart formatlar var.

Son olarak Bibliography yazan açılır pencereye tıklayın ve Insert Bibliography seçeneğini seçin. Dökümanın en alt kısmında (en sonunda) verdiğiniz kaynaklar görünecek.

MS Word İle Bibliyografi hazırlama


Yayımlandı