Masaüstü Özelleştirme Programı Türkçe Ücretsiz Masaüstü Güzelleştirme Değiştirme

RocketDock oldukça hoş bir Windows Bilgisayar masaüstü kişiselleştirme aracıdır, tamamen bedavadır ve dili Türkçe olarak hazırlanmıştır.

Bu programı yüklediğiniz zaman kendi araç çubuğunu masaüstüne yerleştirir. Bu araç çubuğunda Müzik klasörü, Belgeler klasörü, Ağ klasörü, Resimler klasörü ve Geri Dönüşüm Kutusu klasörü yer alıyor. Dilerseniz bu araç çubuğuna yeni dosyalar ve kısayollar ekleyebilirsiniz. Tabii ki mevcut öğeleri silebilirsiniz.

Ayrıca isterseniz bir ayırıcı (separator) yardımıyla farklı program setleri oluşturarak kategorilere ayırabilirsiniz.

Bu program ile araç çubuğunda bulunan dosya, klasör ve programların ikonlarını özelleştirebilir yani güzelleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken araç çubuğundaki ikonlardan birine tıklayıp Icon Settings seçeneğine tıklamaktır. Böylece İkon Ayarları ekranı açılacak. Açılan ekranda çeşitli ikonlar mevcut. Bu ikonlardan istediğiniz birini seçip değiştirebilirsiniz. Ayrıca Get More butona tıklayarak internetten daha fazla ikon indirebilirsiniz. Ayrıca ikona isim, hedef, argüman ve başlangıç gibi özellikler ekleyebilirsiniz.

Programın araç çubuğunu farklı pozisyonlara yerleştirebilirsiniz. Örneğin aşağıya, yukarıya, sağa ve sola doğru çekebilirsiniz.

Dock Settings menüsüne tıklayarak açılan menüden ikon ayarları, stil, davranış ve diğer seçeneklerin yer aldığı ayarlar ekranını açabilirsiniz.

Ayrıca Lock item özelliğinden faydalanarak seçtiğiniz ikonları sabitleyebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki resimde gördüğünüz araç çubuğuna yeni öğeler eklemek için sürükle-bırak yapmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca araç çubuğundaki bir ikona sağ tıklayıp açılan menüden ikonu silme, yeni ikon ekleme ve simgeyi sabitleme (kilitleme) gibi işlemleri yapabilirsiniz. Bu menü üstteki resimde verilmiştir.

Yukardaki resimde ok işaretiyle gösterdiğim simgeye tıklayarak RocketDock ayarlar penceresini açabilirsiniz. Üstteki resimde bu pencere verilmiştir. Pencerenin solundaki menüden seçeneklere tıklayarak Simge ayarlarını, Konum ayarlarını, Stil ayarlarını ve Efekt ayarlarını açabilir ve değiştirebilirsiniz. Zaten tüm menüler Türkçe olduğu için ayrıntılı anlatma gereği görmedim. Tüm menülerin resimleri aşağıda verilmiştir.

  • Program indir
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemleri: Windows tümü.

Yayımlandı