Veritabanı Diyagram Oluşturma ve Şema Tasarımı Yapma Programı Ücretsiz

MySQL Workbench programı Windows için ücretsiz bir veritabanı şema diyagram dizayn aracıdır. Örneğin Firebird, Mysql, Oracle türü veritabanları için veritabanı şeması tasarlama imkanı sunar. Tüm SQL veritabanlarında kullanabilirsiniz.

Aslında temel olarak EER yani geliştirilmiş birim (varlık) ilişkisine dayanan diyagramlar oluşturmak içindir.

Birim (entity) aracını kullanarak bir tablo yaratabilir ve bu tabloya boyut, veri türü, varsayılan değer gibi çeşitli sütunlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca tabloya indeksler, sabitler, anahtarlar, tetikleyiciler, açıklamalar ve script ekleyebilirsiniz.

Ayrıca tabloya link veren bir tane veya çok sayıda ilişki ekleyebilirsiniz. İlişkiyi tanımlamak için bir çocuk tablo ve ana tablo seçebilir, ana anahtar ekleyebilir, notlar ekleyebilir, güncelleme ve silme gibi komutlar seçebilirsiniz. Tabloyu daha özenli yapmak için proje çerçeveleri ve notlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu program sizlere alan adı (domain), sıralar, prosedürler ve görüntülemeler tanımlama imkanı sunuyor.

Ayrıca veri modellerindeki hataları gidermek ve rapor etmek için programın doğrulama özelliğinden (validation) faydalanbilirsiniz. Model menüsüne girerek bu özelliği kullanabilirsiniz.

Veritabanı şema diyagramını tasarladıktan dilerseniz JPG formatında yani resim olarak dışarı aktarıp bilgisayara kaydedebilirsiniz. Tabii ki önizleme yapabilir ve yazıcıdan çıktı da alabilirsiniz.


Yayımlandı