Hareketli Animasyonlu Fare İmleçleri Yapma Programı

RealWorld Cursor Editor sadece imleç tasarımı için özel olarak geliştirilmiş bir yazılımdır. Bu program sayesinde hem statik yani durağan (sabit) imleçler yapabilir, hem de animasyonlu yani hareket eden fare imleci yapabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Programın ana penceresi aşağıdaki gibidir. Normalde dili İngilizce. Fakat aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Language sekmesine tıklayıp açılan dil seçeneklerinden 2 numaralı ok ile gösterilen Türkçe‘ye tıklayarak dilini Türkçeleştirmek çok kolay.

Böylece ana penceresi aşağıdaki gibi görünecek.

Burada yeni bir imleç yapmak için öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Oluştur butonuna tıklayın. Açılan pencerede 2 numaralı ok ile gösterilen Yeni fare imleci seçeneğine tıklayın. Ardından 3 numaralı ok ile gösterilen açılır menüden tuval boyutunu seçin (32×32 veya 48×48). Daha sonra 4 numaralı ok ile gösterilen açılır menüden renk derinliğini seçin (1 bit, 4 bits, 8 bits vs.).

Son olarak 5 numaralı ok ile gösterilen Oluştur butonuna tıklayın. Böylece aşağıdaki editör penceresi açılacak.

Burada çeşitli kareler ekleyerek hareketli imleçler oluşturabilirsiniz. Bunun için önce 1 numaralı ok ile gösterilen İşaretçi menüsüne tıklayın ve açılan menüden Kare Ekle seçeneğine tıklayın. Böylece üstteki gibi yeni bir pencere açılacak.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen 4 seçenekten birini seçerek ekleyeceğiniz karenin sırasını yani pozisyonunu belirleyin.

İşaretçi menüsünün diğer seçenekleri aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Buradan 2 numaralı Change color depth seçeneğine tıklayarak karenin renk derinliğini değiştirebilir, 3 numaralı Change size seçeneğine tıklayarak karenin boyutunu değiştirebilir ve 4 numaralı Change animation speed seçeneğine tıklayarak karenin oynatma hızını değiştirebilirsiniz.

Programın içinde hazır olarak gelen animasyonlu imleç modellerini kullanmayı sayfanın sonunda anlatacağım. Fakat önce sıfırdan imleç yapımını anlatıyorum.

Sıfırdan yeni bir kare çizmek yani tasarlamak için programın sunduğu fırça, yazı yazma aracı, renk seçme aracı gibi şeyleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz bilgisayardaki bir resmi seçip kareye ekleyebilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki resimde gösterilen Katman menüsüne tıklayın ve ardından katman ithalat seçeneğine tıklayın. Açılan pencereden bilgisayardaki resmi seçerek katmana ekleyebilirsiniz.

Desteklenen resim formatları: jpeg, gif, png ve bmp.

Son olarak hareketli imleci kaydetmek için üstteki resimde gösterildiği gibi Dosya menüsünden Geçerli resmi farklı kaydet seçeneğine tıklayın ve bilgisayarda bir klasör seçerek kaydedin.

Hazır Animasyonlu İmleç Şablonları (Modelleri)

Programın en güzel yanı ise gömülü olarak gelen hazır hareketli imleç modelleridir. Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Bunlardan hoşunuza gideni kareye ekleyebilirsiniz.

Örneğin üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen hareketli saat simgesini kareye eklemek için üzerine tıklayın. Böylece yeni bir pencere açılacak. Açılan pencerede saat simgesinin renk, animasyon adımları, şekil boyutu ve dış çizgi kalınlığı gibi ayarlarını yapabilirsiniz. Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen Tamam butonuna tıklayın. Böylece 3 numaralı ok ile gösterildiği gibi bu saat simgesi tam boy olarak kareye eklenecek.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı