En İyi Portable Antivirüs Programı (Taşınabilir)

Comodo Cleaning Essential tamamen ücretsiz ve taşınabilir (portable) bir antivirüs yazılımıdır.

Bu programı herhangi bir USB flash bellekte taşıyabilir ve oradan çalıştırabilirsiniz. Kurulum yapmaya gerek kalmadan direk olarak çalışacak ve işini yapmaya başlayacak.

Üstelik portable versiyonu olduğu için bilgisayarın sistem ayarlarını hiçbir şekilde değiştirmiyor. Programı kapattığınız anda programdan geriye hiçbir iz kalmıyor. Yani kurulum yapma ve bilgisayardan kaldırma derdi yok.

Comodo Cleaning Essential yazılımı virüsler, rootkit, gizli dosyalar, zararlı kayıt defteri girdileri ve benzeri şeylere karşı komple bir koruma sunuyor.

Bu yazılımın çok sayıda gömülü koruma özelliği mevcut. Bunlardan bazıları:

  • Çalışmakta olan şüpheli işlemlere karşı koruma.
  • Adli seviyede istatistikler ve grafiklerle dahili işlemler ve kaynak tüketimi gibi konularda bilgi verme.
  • Ağdaki uç noktalardan gelebilecek tehlikelere karşı eksiksiz koruma.
  • Bilinmeyen çeşitli işlemlere karşı gerçek zamanlı bir güvenlik sunan Comodo bulut tarayıcısı.
  • Comodo’nun veritabanındaki beyaz listeye bakarak güvenilmeyen işlemlerden hangilerini izole ederek çalıştıracağına ve hangilerini tamamen kapatacağına en doğru şekilde karar verir.

Nasıl Kullanılır?

Programın ana penceresi aşağıdaki gibidir.

Smart Scan ile akıllı ve hızlı bir tarama yapabilirsiniz. Böylece çok fazla beklemeden direk olarak virüslerin en çok bulaştığı yerleri arar ve bulduğu virüsleri listeler. Yani çabuk biten bir tarama yöntemidir.

Full Scan ile sistemin her bir köşesini detaylı bir şekilde tarama yapar. Doğal olarak taramanın bitmesi için daha uzun bir süre bekleyebilirsiniz.

Custom Scan ile dilediğiniz klasörü veya sürücüyü seçip tarama yaptırabilirsiniz.

Ben deneme amacıyla Smart Scan seçeneğine tıkladım. Böylece aşağıdaki pencere karşıma çıktı.

Henüz programı ilk defa çalıştırdığım için veri tabanını güncellemesi gerekiyor. %100 olana kadar bekleyin ve ardından Next butonuna tıklayın. Eğer beklemek istemiyorsanız ve güncelleme yapmadan devam etmek istiyorsanız, sağ alt köşedeki Skip butonuna tıklayın. Güncelleme olayından sonra aşağıdaki pencere açılacak.

Burada tarama işlemi %100 oluncaya kadar bekleyin. Tarama bitince 1 numaralı ok ile gösterilen yerde kaç adet tehdit bulunduğu gösterilecek. Benim denememde 7 tane tehdit bulundu.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen Next butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada tüm tehditleri yok etmek için Apply butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada Finished yazdığı zaman tüm tehditler yok olmuş demektir. Exit butonuna tıklayarak programı kapatabilir ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi