En İyi OBJ Dosyası Açma Görüntüleme Programı Ücretsiz

Öncelikle OBJ dosyasının ne olduğunu kısaca özetleyelim:

Wavefront 3D Nesne dosyası olarak bilinir. Bu 3D koordinatlarını (poligon çizgiler ve noktalar), doku haritaları ve diğer nesne bilgilerini içeren üç boyutlu bir nesne için kullanılan bir dosya formatıdır.

OBJ Dosyası Nasıl Açılır?

OBJ Viewer ücretsiz bir OBJ görüntüleyicidir. Bilgisayarda üç boyutlu modeller olan obj dosyalarını açmak ve 3D olarak görmek için bulabileceğiniz en kaliteli yazılımdır.

Üstteki resimde ana pencerenin sol üst köşesindeki klasör simgesine tıklayınca açılan pencereden bilgisayardaki OBJ dosyasını seçerek açabilirsiniz.

OBJ dosyalarının detaylı bilgilerini elde edebilirsiniz. Ayrıca OBJ dosyalarının 3D geometrisini üçgenlere bölebilir ve okuyabilirsiniz.

OBJ dosyalarını XYZ düzleminde üç boyutlu olarak görüntüleyebilir ve dilediğiniz yönde özgürce döndürebilirsiniz.

OBJ dosyasını açtığınız zaman pencerenin sol tarafında modeli görebilir ve sağ tarafında detaylı bilgileri görebilirsiniz. OBJ dosyası ile ilgili bilgiler ağaç şeması şeklinde gösterilir ve + vya butonuna tıklayarak noktaları genişletebilir veya gizleyebilirsiniz.

Bir OBJ dosyasıyla alakalı olan bilgiler: Tür (Type), Üçgen sayısı (No of triangles), Nokta sayısı (No of points), Kenar sayısı (No of edges), Hacim (volume) ve Yüze alanı (Surface area).

Programın görüntüleme seçeneklerinden (View) faydalanarak OBJ dosyasını üçgenlere bölebilirsiniz. Draw Face Edges, Lights on, Draw Triangle Edges ve  Draw Normals gibi seçeneklerle bunu yapabilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı