En İyi DICOM Dosyası Açma Görüntüleme Programı Ücretsiz

DICOM Nedir: Tıbbi görüntüleme aletlerinden çıkan 2D ve 3D verileri barındıran bir dosya formatıdır.

MicroDicom ücretsiz bir DICOM görüntüleyicidir. Aynı anda tek bir dosyayı veya çok sayıda DICOM dosyasını açıp görebilirsiniz.

Ayrıca DICOM etiketlerini de görüntüleme özelliğine sahiptir. Örneğin hasta ismi, hasta ID numarası, DOB, cinsiyet, yaş, ağırlık, tarih ve dosya açıklaması gibi bilgilere bakabilirsiniz.

Eğer iki veya daha fazla DICOM dosyası açarsanız, bunları slayt şov şeklinde bile izleyebilirsiniz. Araç çubuğunda yer alan slayt seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

Görüntüleme (View) menüsünden yakınlaştırma, tam ekran görme, ölçeklendirme, döndürme ve çevirme gibi araçları kullanabilirsiniz. Ayrıca bir açı ölçme aracına da sahip. Dilerseniz bulanıklaştırma ve morfolojik filtreler de uygulayabilirsiniz.

Dilerseniz bu program ile DICOM dosyasını jpeg, gif, png, tiff, bmp ve wmf formatına dönüştürebilirsiniz. Hatta DICOM dosyasını AVI ve WMA video dosyasına bile çevirebilirsiniz.

DICOM Dosyası Nasıl Açılır?

Programın ana penceresi yukarıdaki resimde verilmiştir. File menüsünden Open seçeneğine tıklayarak veya sol üst köşedeki klasör ikonuna tıklayarak bilgisayardan DICOM dosyasını seçip açabilirsiniz.


Yayımlandı