En İyi Klasör Gizleme Kilitleme ve Şifreleme Programı Ücretsiz PC İçin

Private Folder tamamen bedava olan bir dosya ve klasör saklama, şifre koyma ve kilitleme yazılımıdır.

Bu program yardımıyla istediğiniz bir klasörü veya bir dosyayı seçerek gizleyebilirsiniz. Aynı şekilde çok sayıda dosya yada klasörü gizlemek mümkün. Gizlemenin yanı sıra istediğiniz bir şifreyi girerek kilitleyebilirsiniz. Hem gizlemek, hem de kilitlemek yani şifrelemek tamamen isteğe bağlıdır. Yani sadece gizleyebilir, sadece kilitleyebilir yada hem gizleyip hem kilitleyebilirsiniz.

Programa giriş yapmak için bir şifre belirliyorsunuz ve bu şifreyi hem programa giriş yapmak için hem de dosya ve klasörleri gizlemek yada gizli olanları tekrar görünür yapmak için kullanıyorsunuz. Yani tek bir şifreyle tüm işlemleri hallediyorsunuz.

Bu program dosya ve klasörleri yalnızca gizlemekle kalmıyor, aynı zamanda kilitleme imkanı da sunuyor.

Bu programın en güzel özelliği ise gizlediğiniz klasörleri yada dosyaları açtığınız zaman sadece sizin seçtiğiniz belirli bir süre geçtiğinde otomatik olarak kapatılması ve gizlenmesidir.

Dosya Klasör Nasıl Gizlenir, Nasıl Kilitlenir, Nasıl Şifrelenir?

Kurulum sırasında aşağıdaki pencere karşınıza gelecek.

Burada önce ok işaretiyle gösterilen seçeneğin kutusunu işaretleyin Next butonuna tıklayın. Böylece programın kısayolunu masaüstüne ekleyecek.

Ardından aşağıdaki pencere karşınıza gelecek.

Burada Evet butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada kendinize bir şifre seçip her iki kutuya da aynı şifreyi girin ve OK butonuna tıklayın. Bundan sonra tüm dosyaları gizlemek, kilitlemek yada göstermek yani kilidi çözmek için bu ana şifreyi kullanacaksınız.

Kurulum bitince programı çalıştırın. Aşağıdaki gibi ana penceresi açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen Master Password butonuna tıklayarak ana şifrenizi değiştirebilirsiniz.

2 numaralı ok ile gösterilen alana kaç dakika girerseniz, o kadar dakika geçtikten sonra, açtığınız gizli klasörler yada dosyalar otomatik olarak kapatılıyor. Yani bir klasörü yada dosyayı bu programla gizledikten sonra, bu klasörü açarsanız ve açık olarak bırakırsanız, bu alana girilen değer 2 olduğu için 2 dakika geçtikten sonra açık olan klasör otomatikman kapanır ve gizli kalmaya devam eder.

Yeni bir dosyayı yada klasörü gizlemek için 3 numaralı Add Rule butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen Browse butonuna tıklayarak açılan pencerede gizlemek istediğiniz klasörü yada dosyayı seçin.

Eğer bu klasörü sadece gizlemek isterseniz, 2 numaralı ok ile gösterilen Hide Folder seçeneğini işaretleyin.

Gizlenen klasör yada dosya tüm dizinlerde, sürücülerde yada klasörlerde gizlenmiş olacak yani kimse göremeyecek. Fakat komut istemini açıp CD xxxxx şeklinde klasöre giriş yapmak isteyenler girebilir. Ayrıca direk olarak klasörün yada dosyanın yolunu (adresini) yazıp girmek isteyenler de girebilir.

Eğer bu klasörü kilitlemek yani silinmeye yada ismini değiştirmeye karşı korumak veya yukarıda anlatıldığı gibi komut istemiyle yada dosya ve klasör yolunu yazarak açılmasını engellemek isterseniz, 3 numaralı ok ile gösterilen Lock Folder seçeneğini işaretleyin.

Eğer kilitlediğiniz bir dosyayı yada klasörü ana şifrenizin dışında başka bir şifreyle açmak yani kilidini çözmek isterseniz, 4 numaralı ok ile gösterilen seçeneği işaretleyin ve her iki alana da bu klasöre yada dosyaya özel seçtiğiniz şifreyi girin.

Son olarak 5 numaralı ok ile gösterilen OK butonuna tıklayın.

Böylece kilitlediğiniz ve gizlediğiniz klasör yada dosya programın ana penceresinde aşağıdaki gibi görünecek.

Burada 2 numaralı ok ile gösterilen yere dikkat ederseniz Hide & Lock yazıyor yani hem gizlendi hem de kilitlendi demektir.

Eğer bu klasörün yada dosyanın kilidini çözmek ve tekrar görünür yapmak isterseniz, önce 1 numaralı ok ile gösterildiği gibi bu klasörü yada dosyayı listeden fareyle tıklayarak seçin ve 3 numaralı ok ile gösterilen Delete Rule butonuna tıklayın.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı