En İyi Kelime (Sözcük) Sayma Programı Ücretsiz

Libre Office ücretsiz bir Microsoft Office alternatifidir. Aslında bana soracak olursanız Office içinde yer alan hiçbir programı aktarmıyor ve hepsine fazlasıyla sahip.

Türkçe dil desteği olan Libre Office program paketinin içinde yer alan Writer programı sayesinde kopyalayıp yapıştırdığınız bir makalede veya programa ekleyerek açtığınız bir belgede bulunan toplam kelime sayısı, toplam karakter sayısı, boşlukları içeren toplam karakter sayısı, boşlukları hariç tutarak toplam karakter sayısı gibi istatistikleri görebilirsiniz.

Zaten Word dosyaları ve TXT dosyaları için kelime sayısını otomatik olarak gösteriyor. HTML ve XML dokümanları için ise Araçlar menüsündeki Kelime Sayma Aracı’nı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu aracı kullanarak bir dokümanın seçtiğiniz kısımda bulunan yazılarının karakter ve kelime sayılarını görebilirsiniz.

Ayrıca bu programla dokümanları düzenleyebilir, imla kontrolü yapabilir, gramer kontrolü yapabilir ve diğer kelime işlemci özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Desteklediği formatlar arasında DOCEXCELPPTHTMLXMLDB gibi uzantılar da bulunuyor.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle programı normal şekilde ilerleyerek kurup çalıştırın. Aşağıdaki ana penceresi açılacak.

Burada ok işaretiyle gösterilen Writer Belgesi‘ne tıklayın. Böylece Microsoft Word programının benzeri bir alternatif kelime işlemci yazılım açılacak. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Burada herhangi bir yazıyı, paragrafı yada makaleyi kopyalayıp yapıştırın. Ben deneme amacıyla 1 numaralı ok ile gösterilen yazıyı yapıştırdım. Böylece otomatik olarak hesaplama yaptı ve 2 numaralı ok ile gösterilen yerde 129 kelime ve 754 karakter olduğunu gösterdi.

Eğer program penceresinin sol üst köşesinde bulunan Dosya menüsüne tıklayıp seçeneğine tıklayarak Doc, Pdf, HTML ve diğer doküman dosyalarını programa eklerseniz ve yukarıdaki resimde gösterildiği gibi Araçlar menüsünden Kelime Sayısı seçeneğine tıklarsanız, aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi detaylı olarak tüm istatistikleri gösterir.

  • Programı indir
  • Lisans: Ücretsiz
  • Dil: Türkçe
  • İşletim sitemi: Windows tümü

Yayımlandı