Bağlam Menüsü Düzenleme Programı İçerik (Sağ Tık) Menüsüne Seçenek Ekleme Silme Değiştrme

Easy Context Menu taşınabilir yani kurulum gerektirmeyen bir sağ tık menüsü düzenleme yazılımıdır. Aşağıdaki resimden de göreceğiniz gibi programın dili Türkçedir ve bu nedenle kolayca anlayabilir ve hiç zorlanmadan kullanabilirsiniz.

Sağ tıkladığınızda açılan bağlam menüsünün içeriğini dilediğiniz gibi değiştirme imkanı sunar. Sağ tıklayınca gözüken seçeneklere yeni seçenek ekleyebilir, var olan mevcut seçeneği silebilir veya düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

Bu program işleri daha kolay hale getirmek için bazı ön tanımlı menü seçenekleri sunar ve tek tıklamayla bu seçeneklerin kutusunu işaretleyerek içerik (bağlam) menüsüne ekleyebilirsiniz.

Örneğin Bilgisayarım klasörü üzerinde veya masaüstündeyken boş bir yere sağ tıkladığınız zaman açılan menüye hepsini seç seçeneği veya komut istemi  seçeneği ekleyebilirsiniz. Ayrıca içinde geçici dosyaları silme, bellek boşaltma, tüm görevler, yapışkan notlar, klavye engelleme, ip kopyalama ve msconfig penceresini açabilen seçeneklerin yer aldığı bir Araçlar menüsünü sağ tık menüsüne ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde içinde bilgisayar yönetimi, görev yöneticisi, Çalıştır, kayıt defteri düzenleyicisi ve yapışkan notlar gibi seçeneklerin yer aldığı bir Sistem Araçları seçeneği ekleyebilirsiniz.

Bunların dışında bilgisayarı kapatma, kullanıcıyı kilitleme, yeniden başlatma gibi seçeneklerin yer aldığı bir Kapat Seçenekleri seçeneği ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz disk temizleme, disk birleştirme, sürücü simgesi değiştirme veya komut istemini açma gibi seçenekleri sağ tık menüsüne ekleyebilirsiniz.

Bunlara ek olarak dosya ve klasörler için dosya özelliğini değiştirme, birlikte aç, klasör simgesini değiştirme, erişimi engelleme ve klasör içerik listesi gibi seçenekleri sağ tık menüsüne ekleyebilirsiniz.

Programın Liste Düzenleyicisi aracını üstteki resimde gösterilen menüden açıp kullanarak yukarıda saydığım tüm seçenekleri ekleyebilir veya silebilirsiniz. Menülere alt menüler ekleyebilirsiniz. Böylece alt menülerin üzerin fare imlecini getirdiğiniz zaman otomatik olarak bu menü açılır ve seçenekler gösterilir.

Ayrıca menü seçeneklerinin sırasını değiştirebilirsiniz. Belirli kullanıcılar için izinleri değiştirebilirsiniz.

Üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayarak yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

2 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayarak Liste Düzenleyicisi‘ni açabilirsiniz.

3 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayarak Sağ Tuş Menü Temizleyicisi‘ni açabilirsiniz.

  • Programı indir
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemi: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows xp – (x86 ve x64)
  • Dil: Türkçe

Yayımlandı