En İyi Hızlı Dosya Arama Programı Bilgisayarda Dosya Bulmak İçin Ücretsiz

Copernic Desktop Search Lite ücretsiz bir masaüstü arama yazılımıdır. Hem dosyaları aramaya, hem de bulunanları önizlemeye imkan tanır.

Öncelikle programın veritabanını güncellemeniz gerekiyor. Ardından arama yapmaya başlayabilirsiniz.

Araç çubuğundaki çeşitli ikonlara tıklayarak aramanızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Dilerseniz e-postaları da arayabilirsiniz. Sonuçları çeşitli döküman formatlarında bilgisayara kaydedebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

1 numaralı ok ile gösterilen alana arayacağınız kelimeyi yazın. Zaten siz yazınca otomatik olarak aramaya başlayacak ve sonuçları gösterecek.

Dilerseniz 12 numaralı ok ile gösterilen yerden Date alanına dosya tarihi bilgisi ve Filename alanına dosya ismini girerek aramayı daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Ayrıca 11 numarayla gösterilen alana tıklayarak daha iyi sonuçlar vermesi için aramaya bazı ekstra kriterler ekleyebilirsiniz. Örneğin albüm, tür, site ve dosya boyutu gibi şeyler olabilir.

2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 numaralı ok işaretiyle gösterilen simgelere tıklayarak bulunan sonuçları farklı kategoriler altında görebilirsiniz. Mesela 8 numaralı simgeye tıklayarak yalnızca resim dosyalarına bakabilir veya 9 numaralı simgeye tıklayarak sadece müzik dosyalarını görebilirsiniz. 4 numarada e-postalar ve 10 numarada ise videolar var. Tabii ki eğer bu kategoriye giren sonuçlar varsa görebilirsiniz. Mesela aramanız sonucunda hiçbir video yoksa, 10 numaralı simgeye tıkladığınızda hiçbir şey göremezsiniz.

Aramayı silmek yani sıfırlayarak yeni bir arama yapmak için 13 numaralı ok ile gösterilen Reset butonuna tıklayınız.

Sonuçlarda bulunan dosyalardan birine fareyle tıklayınca pencerenin alt kısmında bu dosyanın önizlemesini gösterir. Üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilmiştir.

Ayrıca 2 numaralı ok ile gösterilen Search butonuna tıklayarak pek çok seçeneği kullanabilir ve arama işleminizi daha spesifik bir hale getirebilirsiniz.

Örneğin sadece 200 MB’tan büyük videoları aratabilir, sadece Word, Excel, PowerPoint gibi dosyaları aratabilir, sadece dün gezilen siteler içinde arama yapabilir, son 30 günlük resimler içinde arama yapabilir veya dünün yada bugünün e-postaları içinde arama yapabilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı