Bilgisayarda Dosya Arama Programı Ücretsiz

Locate32 ücretsiz bir masaüstü dosya arama aracıdır ve tüm Windows işletim sistemleriyle uyumludur.

Girdiğiniz isme göre dosyaları ve klasörleri bulma imkanı tanır.

Öncelikle bilgisayarı derinlemesine tarayarak tüm dosyaları ve bütün klasörleri kendi veritabanına kaydeder. Arama işlemini de yalnızca kendi veritabanında yaptığı için çok hızlı bir biçimde bulabilir.

Nasıl Kullanılır?

Locate32 taşınabilir bir programdır yani kuruluma gerek yoktur. İndirdiğiniz dosyayı RAR arşivinden çıkartın. Aşağıdaki dosyalar içinde yer almaktadır. Bunlardan Locate32 dosyasına sağ tıklayıp masaüstüne kısayol oluşturun. Aşağıdaki resimde nasıl yapacağınız gösterilmiştir.

Ardından programın masaüstündeki kısayoluna çift tıklayarak çalıştırın.

Açılan pencerede veritabanını güncellemek için File menüsünden Update Database seçeneğine tıklayın. Üstteki resimde gösterilmiştir.

Güncelleme bitince 1 numaralı ok ile gösterilen Named alanına aramak istediğiniz kelimeyi yazın. Ben isminde 2018 geçen tüm dosyaları bulmak istedim.

2 numaralı ok ile gösterilen No subdirectories seçeneğini işaretlerseniz, alt klasörlerde (alt dizin) aramaz. Sadece seçilen ana klasörde arar.

3 numaralı ok ile gösterilen yerde arama yapmak istediğiniz sürücüyü veya klasörü seçin. Everywhere seçiliyken bilgisayarın her yerinde arama yapar. Başka klasörleri seçmek için Browse butonuna tıklayabilirsiniz.

4 numaralı ok ile gösterilen Find Now butonuna tıklayarak aramayı başlatın.

Arama hemen bitecektir. Bitince sonuçları görmek için üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen yeri fareyle tutup aşağı doğru sürükleyerek pencereyi büyütün. Böylece alt tarafta bulunan sonuçları göreceksiniz.

2 numaralı ok ile gösterilen yerde toplam kaç dosya ve klasör bulunduğu bilgisi yer almaktadır. Misal benim aramamda 93 dosya ve 10 dizin (klasör) bulundu.

3 numaralı ok ile gösterilen kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırarak tüm sonuçlara göz atabilirsiniz.

Bulunan sonuçlardan herhangi birine sağ tıklayarak açılan menüden çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Bu işlemleri üstteki resimde görebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı