En İyi Focus Stacking Programı Ücretsiz Odak İstifleme Nasıl Yapılır

Picolay harika bir focus stacking yazılımıdır. Bir kere oldukça hafif bir programdır ama buna rağmen işlemleri son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

Focus Stacking demek Türkçe’de istifleme odak yada odak istifleme anlamına gelir. Bu teknik genellikle makro fotoğrafçılıkta kullanılmaktadır. Makro fotoğrafçılıkta alan derinliği önemli bir sorundur. Bu sorunu aşmak için aynı nesnenin her defasında farklı bir bölümünü netleyerek (odaklanarak) çekim yapılır. Daha sonra bu resimler birleştirilir ve böylece her tarafı net olan bir nesne fotoğrafı ortaya çıkar.

İşte Picolay programı bu noktada devreye girer ve çektiğiniz fotoğrafları birleştirerek net bir resim elde etmenizi sağlar.

Aslında makro fotoğrafçılıkta olduğu kadar mikroskobik çekimlerde de çok işe yarıyor. Fakat tek bir sabit noktada durarak çekilen fotoğraflarla çok daha etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

Picolay programına aynı noktadan farklı netleme yaparak çektiğiniz fotoğraf setlerini ekleyin ve birleştirin. Üstelik fotoğrafları hizalama yapmaya da gerek yok çünkü Picolay bu hizalama işini kendisi auto align özelliği sayesinde tek tıklamayla  otomatik olarak yapıyor.

Nasıl Kullanılır?

Programı normal şekilde ilerleyerek kurup çalıştırınca yukarıda gördüğünüz ana penceresi açılacak. Burada öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen File menüsüne, ardından da 2 numaralı ok ile gösterilen Add images seçeneğine tıklayın ve açılan pencereden fotoğraf setini programa ekleyin.

Şimdi sıra odak istifleme işlemine geldi.

Üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Stack operations seçeneğine tıklayın ve açılan menüden 2 numarayla gösterilen alanda yer alan 3 farklı odak istifleme modundan, yani Focus Stack yönteminden birini seçin.

Bu seçeneklerin anlamı aşağıda verilmiştir.

Stack with current parameters: Şu anda geçerli olan parametrelerle resimleri birleştir.

Set stacking parameters: Birleştirme parametrelerini ayarla.

Colour-based stacking: Renk bazlı birleştir.

Birleştirme işleminden sonra bilgisayara kaydetmek için File menüsündeki Save result as seçeneğine tıklayın.

Eğer resimleri birleştirmeden önce otomatik olarak hizalamak isterseniz, üstteki resimde gösterildiği gibi Stack operations menüsündeki Auto-align positions & resize seçeneğine tıklayın.

  • Programı indir.
  • Programı indir (alternatif indirme bağlantısı).
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı