En İyi Balık Gözü Düzeltme Programı Ücretsiz

Fotoğraflarda balık gözü mercek nedeniyle veya geniş açılı merceklerden dolayı oluşan bozuk görüntüyü düzeltmek için GML Undistorter programını kullanabilirsiniz.

Tamamen bedava ve bu alandaki en kaliteli balık gözü düzeltme yazılımı olan bu araç sayesinde bozuk kısımları kolayca silme imkanı sunar. Üstelik düzeltme sırasında fotoğrafın kalitesinde hiçbir kayıp yaşanmaz.

Ayrıca fotoğraflardaki bombe şeklindeki bozulmayı da düzeltebilirsiniz.

Fotoğrafı programa ekledikten sonra merceğin odak uzaklığını girmeniz gerekiyor. Eğer varsa, bu program fotoğrafın EXIF bilgilerinden de bu bilgiyi alabilir.

Ardından Fine Tune kaydırma çubuğunu kullanarak bozulmayı düzeltebilirsiniz. Yapılan değişiklik hemen ön izleme panelindeki fotoğraf üzerinde görünmeye başlar. Fotoğrafı düzelttikten sonra değişiklikleri kaydetmek için Undistort butonuna tıklayınız.

Dilerseniz fotoğraf çıktısının kalitesini ve kaydedileceği klasörü seçebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Programı normal şekilde ilerleyerek kurun ve kurduktan sonra çalıştırınca aşağıdaki ana penceresi açılacak.

Burada önce 1 numaralı ok ile gösterilen Open butonuna tıklayın ve açılan pencereden bilgisayardaki fotoğrafı seçip butonuna tıklayarak programa ekleyin.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen Focal lenght alanına fotoğrafı çektiğiniz makinenin merceğinin odak uzaklığını girin. Eğer bu bilginin EXIF verilerinden otomatik alınmasını isterseniz, 3 numaralı Use EXIF value seçeneğini işaretleyin. Benim denememde bu değer 6.

4 numaralı ok ile gösterilen Fine tune alanında bulunan kaydırma çubuğu normalde 1 değerindedir. Bu çubuğu sola doğru çekerek balık gözü bozulmasını düzeltebilirsiniz. Siz sola doğru çektikçe 5 numaralı ok ile gösterilen alandaki resmin ön izlemesi de otomatikman değişiyor. Düzeltmeyi başardığınız anda kaydırma çubuğunu durdurun. Benim denememde kaydırma çubuğu 0.2 noktasında durduğu zaman düzeldi.

Şimdi değişiklikleri orijinal resme uygulamak için 6 numaralı Undistort butonuna tıklayın.

Son olarak 7 numaralı Save butonuna tıklayarak resmi kaydedin. Dilerseniz Undistort butonunun sağındaki Undistort Dir butonuna tıklayarak düzeltilmiş resmin kaydedileceği klasörü seçebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı