Ana Sayfa iPhone İpuçları (iOS) Bing ile matematik problemi çözme nasıl yapılır?

Bing ile matematik problemi çözme nasıl yapılır?

Daha önce zorlu ve karmaşık matematiksel problemleri çözen çeşitli mobil uygulamalar tanıtmıştım. Bu yazımda ise sizlere tamamen ücretsiz olarak sunulan Bing uygulamasının matematik sorularını çözme becerisinden bahsedeceğim.

bing matematik soru çözme

Normalde bu kulağa bir hile yada kopya çekme gibi gelebilir. Ama Bing uygulaması bu matematik problemlerinin sadece doğru cevabını vermekle kalmıyor, aynı zamanda çözüm yolunu da ayrıntılı olarak açıkça gösteriyor. Dolayısıyla eğitici bir yönü de bulunduğu için öğrenciler bu programı kullanırken mutlaka faydasını görecektir.

bing ile matematik problemi nasıl çözülür

Peki Bing problemleri nasıl çözüyor?

Tıpkı rakiplerde olduğu gibi, uygulamayı açıp ardından telefonun kamerasıyla matematik denkleminin resmini çekiyorsunuz. Ardından otomatik olarak program soruyu algılıyor ve çözümünü gösteriyor. Yukarıdaki ekran görüntüsü resminde basit bir denklemi nasıl çözdüğü gösterilmiştir.

Çözüm yolunu adım adım net bir biçimde ifade ediyor. Hatta bununla yetinmeyerek iki boyutlu (2D) bir harita ile çözümü gösteriyor.

Aşağıdaki kısa videoda Bing uygulamasının bu açıdan kullanımı anlatılmıştır. İzlemenizi tavsiye ederim.

Eskiden bu tarz programlar hoş karşılanmazdı ve sınavda kopya çekileceğinden yada öğrencileri hazır cevaba kondurarak tembelleştireceğinden korkulurdu. Fakat dikkatli kullanıldığında öğrencilerin derslerine ve sınav başarısına büyük katkı vereceği de üstteki görsellerden kolayca anlaşılıyor.

Önemli not: Matematiksel problemleri çözme özelliği Bing’in yalnızca iOS versiyonunda bulunuyor.

iOS için Bing uygulamasını buraya tıklayarak yükleyebilirsiniz.