Youtuber Nedir Ne Demek Ne Kadar Para Kazanıyor 2018-2019

Dünyanın en popüler video izleme sitesi olan Youtube.com üzerinde yeni bir video kanalı açıp bu kanalda düzenli olarak videolar çekip yayınlayan kimselere Youtuber denilmektedir.

Youtuber nedir ile ilgili görsel sonucu

Bu insanlar genellikle hayatlarını yayınladıkları videolar üzerinden kazanıyor. Yani bu işi tam zamanlı olarak yapanlar da var, amatör olarak ikinci bir iş olarak yapanlar da var, sadece hobi amaçlı veya meşhur olmak için yapanlar da var.

Örneğin bu yıl Altın Kelebek kazanan ilk Youtuber olan Enes Batur bu işi tam zamanlı olarak ve profesyonel bir şekilde yapmaktadır. Dolayısıyla bu işten çok büyük paralar kazanıyor. Ama sonuna kadar hak ettiğini de söyleyelim. Hem çok yetenekli, hem de çok çalışkan olduğunu belirtelim. Tabii ki yakışıklı olmasının da bu başarısındaki payının altını çizelim.

Hazır bahsi açılmışken şahsi kanaatimi söylemeden geçmek istemiyorum. Eğer Youtuber olmak istiyorsanız, ne olursa olsun birazcık da tipinizin düzgün olmasında fayda var. Yani sonuçta çok nadir bir azınlık hariç, insanların çoğu dış görünüşe önem verir ve kimse ekranda çirkin yüzleri saatlerce izleyip bir de abone olmak istemez. Tabii istisnalar kaideyi bozmaz. Eğer çok becerikliyseniz, bilgiliyseniz ve insanların ihtiyaç duyduğu şeyleri fazlasıyla verebiliyorsanız, tabii ki bu işten ekmek kazanabilir ve insanları kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Aslında bir milyonu geçen ilk Youtuber Burak Oyunda kanalının sahibi sevgili Burak idi. Halen de kendisi en fazla aboneye sahip Youtuberlar arasında yer alıyor. Bu kanalında çeşitli konsol ve bilgisayar oyunlarının oynanış videolarını yayınlıyor.

Diğer taraftan benim de hayranı ve abonesi olduğum sevgili Barış Özcan ülkemizin gençlerine çok faydalı olacağına inandığım harika videolar yayınlıyor. Bu videolar insanlara hem hayatı, hem teknolojiyi, hem doğruya ve gerçek bilgilere nasıl ulaşacağı konusunda yöntemleri öğretmektedir. Ayrıca çok güçlü bir motivasyon kaynağıdır kendisi.

Fakat iyi ve profesyonel bir Youtuber olmak için en başta çok pahalı ekipmanlara sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Az önce bahsettiğim Barış Özcan’ın çekimlerini yaptığı kameranın fiyatı yaklaşık 42 bin lira. Maalesef işin bir de ekonomik tarafı var. Yani bir nevi para parayı çeker diyebiliriz.

Peki bu Youtuberlar ayda kaç para kazanıyor?

Tüm Youtuberlar Google Adsense reklamları yayınlayarak para kazanır. Youtube hesabı açıp ardından kanal açtığınız zaman, birkaç dakika içinde Adsense reklamlarını aktif hale getirerek yayınlayıp para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ücret ödemenize gerek yok. Tamamen bedavaya hallediyorsunuz. Ardından para kazandıktan sonra banka hesap numaranızı giriyorsunuz ve Google her ay paşa paşa tam vaktinde paranızı yatırıyor.

Fakat çok ünlü Youtuberların çeşitli sponsorluk ve reklam anlaşmaları yaptığını da belirtelim. Mesela Burak Kanmaz ve Enes Batur gibileri çeşitli oyun klavyeleri, kulaklıklar ve diğer ürünleri tanıtarak bu firmalardan güzel paralar kazanmaktadır.

Peki Youtube videoları izlenme başına kaç para veriyor?


Yayımlandı