Video Çözünürlük Nasıl Düşürülür Arttırılır? Resimli Anlatım Ücretsiz Program

VSDC Video Editor  popüler bir video düzenleyicidir ve bu ücretsiz program ile videoların çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.

Girdi olarak tüm video formatlarını destekler. Fakat çıktı olarak videoları sadece AVI, MPG, MOV, FLV, SWF, WMV, RM ve MKV formatında kaydedebiliyor.

Videonun Çözünürlüğünü Düşürme ve Yükseltme (Ayarlama)

Programı normal şekilde ilerleyerek kurun ve çalıştırın. Aşağıdaki ana penceresi açılacak.

Videoyu programa eklemek için üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen New Project butonuna tıklayın ve açılan pencereden 2 numaralı ok ile gösterilen Import content seçeneğine tıklayın. Açılacak olan pencerede bilgisayardaki video dosyasını bulup tıklayarak programa ekleyin. Böylece aşağıdaki ekran karşınıza gelecek.

Burada Project title kısmında az önce seçtiğiniz videonun dosya ismini göreceksiniz. Tek yapmanız gereken ok ile gösterilen Finish butonuna tıklamak.

Videoyu programa ekledikten sonra pek çok ileri seviye video düzenleme işlemi yapılabilir. Fakat burada yalnızca çözünürlük değiştirme ile ilgili anlatım yapacağım.

Üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Export project sekmesine tıklayın.

Açılan pencerede 2 numaralı ok ile gösterilen yerde sunulan formatlardan birini seçerek videoyu o formata çevirip kaydedebilirsiniz.

3 numaralı ok ile gösterilen Edit profiles butonuna tıklayın.

Açılan pencerede Resolution bölümünde 4 numaralı ok ile gösterilen açılır menüye tıklayın. Açılan menüde çok sayıda hazır çözünürlük seçeneği bulunuyor. Bunlardan birini seçebilirsiniz. Yok eğer ben kendim enini boyutu gireceğim diyorsanız, bu seçeneklerin en altındaki Custom seçeneğine tıklayın. Böylece hemen sağındaki Width ve Height alanlarına videonun en ve boy oranını el yordamıyla girebilirsiniz.

Eğer hazır çözünürlük seçeneklerinden birini seçerseniz ki genelde böyle yapılır, ardından 5 numaralı ok ile gösterilen Apply profile butonuna tıklayın.

Eğer Custom seçeneğini seçtiyseniz aşağıdaki resimde 6 numaralı ok ile gösterilen Width kısmından videonun en oranını ve 7 numarayla gösterilen Height kısmından videonun boy oranını el ile girin.

Ayrıca burada Apsect correction kısmında 8 numaralı ok ile gösterilen açılır menüye tıklayarak en boy oranını koruyabilirsiniz.

9 numaralı Bitrate kısmından bit oranını ve 10 numaralı Framerate kısmından kare hızını seçebilirsiniz.

Son olarak değişiklikleri kaydetmek için 11 numaralı Apply profile butonuna tıklayın.

Artık tek yapmanız gereken aşağıdaki resimde ok ile gösterilen sağ üst köşedeki Export project butonuna tıklamak. Böylece seçtiğiniz kriterlere göre videoyu çevirip kaydedecek.


Yayımlandı