Video Çözünürlük Düşürme Yükseltme Programı Boyutunu Değiştirme Küçültme Ücretsiz

XMedia Recode aslında bir video format dönüştürücüdür fakat videoların boyutunu değiştirmek için de kullanılır. Hem Türkçe hem de tamamen ücretsiz bir yazılımdır.

Mesela internete yükleyeceğiniz videonun dosya boyutu çok büyük ise, demek ki çözünürlük kalitesi de çok yüksektir veya süresi çok uzundur. Eğer video dosyasının çözünürlüğünü azaltmak ve böylece boyutu düşürmek isterseniz, XMedia Recodeile bunu kolayca yapabilirsiniz. Tam tersinde çözünürlüğü artırmak yani yükseltmek de aynı şekilde çok kolay.

Desteklenen video formatları :Mp4,MP3, MP2, MKV, FLV, 3GP, MPEG, MOV ve diğer popüler formatlar.

Video Çözünürlük Nasıl Düşürülür ve Yükseltilir? Boyut Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Dosya Aç butonuna tıklayın ve açılan pencerede bilgisayardan video dosyasını seçip programa ekleyin.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen Filtreler / Önizleme sekmesine tıklayın.

Açılan pencerede 3 numaralı Çözünürlük seçeneğine tıklayın.

Ardından Video Boyutu kısmında 4 numaralı ok ile gösterilen açılır menüye tıklayın ve açılan menüden bir çözünürlük değeri seçin. Eğer yüksek bir değer seçerseniz, görüntü kalitesi ve dosya boyutu artar. Bu nedenle dosya boyutunu düşürmek için mecburen daha düşük bir çözünürlük seçmek gerekir.

5 numaralı ok ile gösterilen yerden videonun en boy oranını seçin.

6 numaralı ok ile gösterilen açılır menüye tıklayarak isteğe bağlı olarak bir yakınlaştırma seçeneğini seçebilirsiniz.

7 numaralı ok ile gösterilen Klasöre Gözat butonuna tıklayarak boyutu ve çözünürlüğü değiştirilen videonun kaydedileceği yeri seçin.

Daha sonra üstteki resimde 8 numaralı ok ile gösterilen satıra sağ tıklayın ve açılan menüden 9 numarayla gösterilen Görev Ekle seçeneğine tıklayın.

Son olarak 10 numaralı ok ile gösterilen Kodla butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı