Türkçe Gantt Chart (İş Planı Zaman Çizelgesi) Yapma Programı Nasıl Yapılır?

Kısaca özetlemek gerekirse Gantt Chart için iş planı zaman çizelgesi diyebiliriz.

Bu çizelgede işlerin ne zaman yapılacağı ve hangi işlerin birbiriyle bağlantılı yada bağımsız olduğu gösterilmektedir.

GanttProject tamamen ücretsiz olarak sunulan en iyi Gantt Chart oluşturma yazılımıdır ve dili Türkçedir.

Grantt Chart yapmak için öncelikle yeni bir proje oluşturmalısınız. Yeni proje oluştururken proje ismi, organizasyon, web adresi ve görev seti gibi alanları tanımlamanız gerekiyor. Ayrıca hafta sonları ve kamu tatillerini hesaba katmalısınız.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle sol üst köşedeki Proje menüsüne tıklayın ve açılan menüden Yeni seçeneğine tıklayın. Üstteki resimde gördüğünüz ufak pencere açılacak Buradaki alanları gerektiği gibi doldurun ve Tamam diyerek kapatın.

Şimdi en üstteki Görev menüsüne tıklayın ve açılan menüden Yeni Görev seçeneğine tıklayın.

Yeni görev üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen alanda gözükecek. Bu göreve sağ tıklayın ve açılan menüden Özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede 2 numaralı ok ile gösterilen alanda yer alan görev parametrelerini kendi görevinize göre düzenleyin. Son olarak 3 numaralı Tamam butonuna tıklayın

Şimdi ana pencerenin sağ tarafında belirlediğiniz görevin çizelgesi gösterilecek. Dilerseniz bu görevi düzenleyip yeni veriler girerek çizelgeyi besleyebilirsiniz.

iCalendar dosyası, Microsoft project dosyası, GanttProject dosyası (.gen, .xml), metin dosyası ve csv dosyasını bu programa aktararak açıp düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca Gantt chart çizelgesini Microsoft project dosyası, taranmış resim dosyası, csv dosyası, html raporu ve pdf raporu şeklinde bilgisayara kaydedebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı