Toplu JPG PNG Boyut Küçültme Sitesi Online Ücretsiz

Bu yazıda elinizde kaç tane jpg ve png resim dosyası olursa olsun, hepsini birden ekleyip optimize edebileceğiniz yani boyutunu küçültebileceğiniz harika bir web siteden söz etmek istiyorum.

Shrink Me adlı bu sitenin kalitesi genel olarak en büyük rakibi olan TinyPNG sitesi kadar iyi denemez. Fakat yine de iyi bir alternatif olabilir. Bunun nedeni ise çoklu olarak işlem yapma kapasitesinden ileri gelir.

Toplu JPG PNG Boyut Küçültmek için en iyi web site

Normalde TinyPNG adlı online web servisi siteye yüklediğiniz fotoğrafları harika bir şekilde sıkıştırarak boyutunu düşürür. Ama her bir fotoğrafı ayrı ayrı işleme sokmanız gerekir. Oysa toplu olarak işlem yapabilseydi harika olurdu. İşte Shrink Me sitesi bu ihtiyaca cevap veriyor. Üstelik hiçbir boyut kısıtlaması da yok. Yani boyutu kaç mb olursa olsun, yine de optimize edip küçültebiliyor.

Toplu JPG PNG Boyut Küçültme Sitesi

Bu siteyi kullanmak çok basit. Ana sayfası açıldığında üstteki resimde gördüğünüz Select butonuna tıklayın ve açılan pencereden faydalanarak bilgisayarda boyutunu düşürmek istediğiniz tüm resimleri seçip siteye yükleyin. Dilerseniz alternatif olarak resim dosyalarını sürükle-bırak yöntemiyle de siteye toplu olarak ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz zaman sıkıştırma işlemi yani optimizasyon otomatik olarak başlıyor. Ardından aşağıdaki ekran karşınıza çıkıyor.

Toplu JPG PNG Boyut Küçültme

Üstteki ekran görüntüsü resminde 52.5 MB boyutunda bir küçültme işlemi yapıldığı bilgisi yer almaktadır. Yani eski boyutunun yüzde 72’sinden tasarruf edilmiştir.

Boyutu küçültülen resimleri ZIP arşiv dosyası içinde bilgisayara indirmek için SAVE yazan butona tıklayın. Ardından zip içindeki resim dosyalarını masaüstüne yada dilediğiniz herhangi bir klasöre çıkartabilirsiniz.

Bu sitenin en güzel yanı ise, offline olarak çalışabilmesi. Yani internet bağlantınız olmasa bile, eğer bu sayfa açık ise, sadece sürükle bırak yaparak dilediğiniz kadar fotoğrafı ekleyebilir ve tek tıkla hepsini birden çoklu bir şekilde boyutunu küçültebilirsiniz. Bunu nasıl başardıklarını inanın ben de bilmiyorum.

Not: JPG formatındaki resimler için sıkıştırma oranı 60% olarak verilmiştir. Bu rakam gerçekten oldukça iyidir. Fakat bunda orijinal resim kalitesi, EXIF verileri ve buna benzer diğer faktörler de etkilidir. Ayrıca transparan bir arka planı olan PNG resimleri için bu servisi kullanmayınız. Çünkü boyutunu küçülttükten sonra arka planı beyaz yapıyor.

Bu yazıda tanıttığım Shrink Me adlı internet sitesini ziyaret etmek için bu aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

https://shrinkme.app/


Yayımlandı