Toplu Dosya Adı Değiştirme (İsimlendirme) Programı Ücretsiz

Flexible Renamer sayesinde bilgisayardaki dosyaların veya klasörlerin ismini toplu olarak (çoklu) değiştirebilirsiniz.

Düzenli ifadeleri (regular expression) ve özel sembolleri (wildcard) kullanarak ve hatta etiket bilgilerini (mp3, exif) kullanarak dilediğiniz dosya veya klasör grubunu kolaylıkla seçip sadece onların adını değiştirebilirsiniz. Üstelik UNICODE desteği bulunuyor.

Nasıl Kullanılır?

1 numaralı ok işaretiyle gösterdiğim Specify Folder butonuna tıklayarak yeniden isimlendirmek istediğiniz dosyaların olduğu klasörü açın. Ardından 2 numaralı ok ile gösterdiğim Rename isimli butona tıklayın. Daha sonra 3 numaralı ok ile gösterdiğim yerden dosyaların ismini değiştirmek için File, klasörlerin ismini de değiştirmek için Folder seçeneklerini işaretleyin. Filters kısmından özel sembol (wildcard) olarak yıldız (*) işaretini seçerseniz, tüm dosyaların ismini değiştirir.

Son olarak 4 numarayla gösterdiğim Rename yazan butona tıklayarak işlemi başlatın.

Dilerseniz 5 numarayla gösterdiğim Options butonuna tıklayarak programın ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Ayrıca ana penceredeki Advanced Rename seçeneğini işaretledikten sonra o bölümdeki seçeneklerden dilediğiniz birini seçip ona göre isim değiştirebilirsiniz. Örneğin Remove bracket and inside seçeneğini seçerseniz, dosyaların adında bulunan tüm köşeli parantezleri ve bu parentezler içindeki bilgileri siler.

Dilerseniz Recursive subfolders seçeneğini işaretleyerek ismi değiştirilen klasörlerin içindeki klasörlerin de isminin değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer dosyaların etiket bilgilerine göre filtreleme yaparak isimlendirme yapmak isterseniz, pencerenin en üst kısmındaki menüden TagRename butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Use File Property Info kısmından dosya özelliklerine göre ve File Type kısmından dosya türüne göre filtreleme yaparak yalnızca ihtiyaç duyduğunuz dosyaların ismini değiştirmek ve diğerlerini dokunmadan bırakmak mümkün.


Yayımlandı