TFF Font Dosyası Oluşturma ve SVG TrueType Dönüştürme Programı Ücretsiz

Fontforge ücretsiz bir font format dönüştürücüdür ve fontların formatını birbirine çevirmeye yarar.

Bu program ile saniyeler içinde fontların formatını çevireceğiniz gibi, sıfırdan kendi fontlarınızı da oluşturabilirsiniz.

Font çevirmek için desteklenen formatlar: PS Type 1, PS Type 3, PS Type 0, CFF (Bare), Type42, Type11, TrueType, TrueType (Symbol), TrueType (MacBin), TrueType (Mac dfont), OpenType (CFF), OpenType (Mac dfont), SVG font, Unified Font Object, Web Open Font, No Outline Font.

Font Nasıl Oluşturulur?

Mevcut bir font dosyasını bu program üzerinden açarak dilediğiniz gibi düzenleyip değiştirebilir ve yeni bir font dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Programın ana penceresi aşağıda gösterilmiştir.

Burada öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen yerden font dosyasının bulunduğu klasörü seçin. Benim font dosyam Masaüstü (Desktop) klasöründe.

2 numaralı ok ile gösterilen yerden fonta fareyle çift tıklayın. Böylece aşağıdaki font düzenleme penceresi açılacak.

Burada öncelikle font karakterlerinden birini seçin. Ben 1 numaralı ok ile gösterilen + işaretini seçtim.

Ardından 2 numaralı Element menüsüne tıklayın. Açılan menüdeki seçeneklerden faydalanarak font karakterini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Mesela ben 3 numaralı ok ile gösterilen Style menüsüne geldim ve açılan menüden 4 numaralı Italic seçeneği ile 5 numaralı Shadow seçeneğini kullandım.

Tam istediğiniz gibi değişiklik yaptıktan sonra 1 numaralı ok ile gösterilen File menüsüne tıklayın ve açılan menüden 2 numaralı Save seçeneğine tıklayarak bu font dosyasını kaydedebilirsiniz.

Font Formatını Çevirme

Yine yukarıda yaptığınız gibi aynı şekilde 1 ve 2 numaralı adımları izleyerek font dosyasına çift tıklayıp editörde açın.

Bu defa font karakterleri üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan önce 1 numaralı File menüsüne tıklayın, ardından 2 numaralı Generate Fonts seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen açılır pencereye tıklayın ve dönüştürmek istediğiniz font formatını seçin. Ben SVG font seçeneğini seçtim.

Ardından 2 numaralı Generate butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı