Ses Dosyasında Gürültü Azaltma MP3 Gürültü Temizleme Programı WAV OGG Ücretsiz

Audacity çok başarılı bir ses kayıt ve düzenleme yazılımıdır. Bu programın en güçlü özelliklerinden biri de gürültüyü azaltmasıdır.

Nasıl Kullanılır?

İster ana penceredeki 1 numaralı ok ile gösterilen Kayıt butonuna tıklayarak yeni bir ses kaydı yapın, ister mevcut bir ses kayıt dosyasını sürükle-bırak yaparak programa ekleyin. Ardından gürültünün olduğu bölümün ufak bir kısmını fareyle tıklayıp sürükleyerek seçin.

Daha sonra 2 numaralı ok ile gösterilen Etkiler menüsüne tıklayıp açılan menüden 3 numarayla gösterilen  Gürültü Azaltma seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerede önce 1 numarayla gösterilen Gürültü Profilini Getir butonuna tıklayın. Böylece Audacity neyi süzeceğini bilecek.

Şimdi ana penceredeyken klavyeden CTRL + A kısayol tuşuna basarak eklediğiniz ses dosyasının tamamını seçin ve Etkiler menüsünden Gürültü Azaltma‘ya tıklayarak tekrar üstteki pencereyi açın.

Bu kez 2 numaralı kaydırma çubuğunu hareket ettirerek gürültü azaltma değerini ayarlayın, 3 numaralı kaydırma çubuğunu hareket ettirerek duyarlılık ayarını yapın ve 4 numaralı kaydırma çubuğunu hareket ettirerek frekans düzeltme ayarını yapın.

Ayarladıktan sonra sol alt köşedeki Önizleme butonuna tıklayarak test edin. Eğer tatmin olduysanız son olarak 5 numaralı ok ile gösterilen Tamam butonuna tıklayın.

Şimdi Dosya menüsünden Dışa Aktar seçeneğiyle dosyayı  MP3 veya diğer formatlarda bilgisayara kaydedebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı