Sayıyı Asal Çarpanlara Ayırma Programı İki Sayı Arasındaki Asal Çarpanları Bulma

Prime Numbers yazılımı sayesinde asal çarpanlara ayırma işlemlerini ve verilen 2 farklı sayı arasındaki tüm asal çarpanları bulma işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Toplam 3 bölümü bulunuyor. Bunları aşağıda 1, 2 ve 3 numaralı oklarla gösterdim.

1 numaralı ok ile gösterilen Search for prime numbers in a given range bölümünde verilen iki sayı arasında kalan aralıktaki bütün asal sayıları bulur ve gösterir.

Burada from alanına başlangıç sayısını ve to kısmına bitiş sayısını yazıp Search butonuna tıklayın. Böylece sonuçları soldaki listede gösterecek. Count kısmında toplam kaç tane asal sayı bulunduğunu gösterir ve time kısmında işlemin toplam süresini gösterir. Dilerseniz Save seçeneğinin kutusunu işaretleyerek sonuçları kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

2 numaralı ok ile gösterilen Decompose a number into primes bölümünde verilen sayıyı asal çarpanlarına ayırıyor. Bu bölümde toplam 19 basamaklı bir sayıyı bile asal çarpanlara ayırabilirsiniz.

Program oldukça hızlı çalışıp en kısa sürede sonuçları gösteriyor. Örneğin 19 basamaklı bir sayıyı bile çabucak bitirdi.

Önce boş alana sayıyı girin ve ardından altındaki Decompose butonuna tıklayın. Bulunan tüm asal sayıları hemen solundaki listede gösterecek.
3 numaralı ok ile gösterilen Check whether a number is prime bölümünde girilen bir sayının asal sayı olup olmadığını kontrol ediyor ve gösteriyor.

Önce boş kutuya alana sayıyı girin ve hemen altındaki Check butonuna tıklayın. Böylece bu sayının asal olup olmadığını kontrol edecek. Eğer yeşil renkli bir tik işareti çıkarsa, demek ki girilen sayı asal sayıymış.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı