Şarkı Bilgilerini Bulma Güncelleme Otomatik Düzenleme Programı Ücretsiz

MusicBrainz Picard basit ve zarif bir müzik kütüphanesi yönetme yazılımıdır. Başta MP3, FLAC, OGG, M4A, WMA, WAV olmak üzere tüm ses dosyası formatlarını destekler.

Bu programın en güzel yanı ise, AcousticID audio fingerprints teknolojisini kullanarak hiçbir bilgisi olmayan şarkıların bile bilgilerini internetten bulup indirmesi ve güncellemesidir.

Tüm bilgiler MusicBrainz isimli ünlü bir müzik sitesinin veri tabanından otomatikman çekilir.

Şarkı bilgilerini başarılı bir şekilde güncellemek için aşağıdaki basit adımları uygulayınız:

Müzik dosyalarını ekleyin.

Herhangi bir şarkının üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden lookup seçeneğine tıklayın.

Böylece albüm, parça ve artist ile ilgili tüm detayları internette aranacak.

Daha sonra az önce sağ tıkladığınız şarkıya şimdi farenin sol tuşuyla tıklayın. Böylece internetten bulunup yüklenen tüm bilgileri göreceksiniz. Bu bilgiler arasında sanatçı, albüm, parça numarası, süre (uzunluk), tarih, albüm kapağı, artist barkod, derleme eser (iTunes) disk numarası, ISRC, medya, MusicBrainz sanatçı ID numarası, MusicBrainz  kayıt ID numarası, albüm çıkış tarihi, ülkesi, toplam disk boyutu ve albümdeki toplam şarkı sayısı gibi ayrıntılar yer almaktadır.

Dilerseniz bu program yardımıyla albüm kapak resimlerini de indirebilirsiniz.

Ayrıca bu program için hazırlanan ücretsiz eklentileri yükleyerek farklı özellikler ekleyebilir ve çok sıra dışı işlemleri bile rahatlıkla yapabilirsiniz. Resmi eklentiler sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Windows 10 yüklü sanal işletim sisteminde bu programı test ettim. Müzik arşivim olmadığı için ve test amaçlı olarak internetten Inna’nın Ruleta isimli şarkısını mp3 olarak indirdim.

Programı normal şekilde ilerleyerek kurup çalıştırdığınız zaman aşağıdaki gibi bir ana pencere karşınıza çıkacak.

Burada öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Add Files butonuna tıklayın ve açılan pencereden bir şarkı dosyası seçip programa ekleyin. Ben örnek amaçlı olarak Inna-Ruleta isimli MP3 dosyasını seçip programa ekledim.

Eklenen şarkı 2 numaralı ok ile gösterilen alanda listelenecek. Burada öncelikle şarkıya fareyle tıklayın ve 4 numaralı ok ile gösterilen yerdeki şarkı bilgilerine bakın. Gördüğünüz gibi çok az sayıda bilgisi var neredeyse sadece Title (Başlık) bilgisi var ve başka da hiçbir şeyi yok. Şimdi bu şarkıya fareyle sağ tıklayın ve açılan menüden 3 numarayla gösterilen Lookup seçeneğine tıklayın. İngilizce’de arama demektir.

Bu şarkı hakkındaki bütün bilgiler internetten aranıp bulunacak ve otomatikman yüklenerek güncellenecek.

Şimdi tekrar bu şarkıya tıkladığınız zaman, tüm bilgileri sol alt köşedeki panelde göreceksiniz.

Ünlü repçi Eminem’in Without Me isimli mp3 dosyası için yaptığım arama neticesinde sağ tarafta 1 numaralı ok ile gösterilen Hip Hop 5 yazısıyla başlayan bir satır çıktı. Bu satıra fareyle çift tıklayınca bulunan tüm şarkılar liste halinde gösteriliyor. Buradan en baştaki Without Me isimli şarkıya tıkladım. Böylece 3 numaralı ok ile gösterilen alanda şarkının bilgileri gösterildi.

Daha fazla detaylı bilgileri görmek için ise 4 numaralı Show more details butonuna tıkladım ve aşağıdaki pencere açıldı.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı