Resmi ASCII Sanatına Çevirme, Resim Yapma Programı

ASCII Generator programı sayesinde ASCII kodlarıyla harika sanat eserleri oluşturabilirsiniz.

Bu programa yüklediğiniz fotoğrafı otomatik olarak ASCII sanatına dönüştürüyor.

Varsayılan olarak rastgele yazılar, sayılar ve özel karakterler kullanır. Eğer istediğiniz özel bir yazıyı seçmek ve yüklediğiniz fotoğrafı ASCII sanatına çevirirken bu yazıdaki karakterleri kullanmak isterseniz, Edit > Ramps > Valid Characters yolunu izleyin ve yazıyı ayarlayın.

Nasıl Kullanılır?

Programı normal şekilde ilerleyerek yükleyip çalıştırın. Aşağıdaki ana penceresi açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen sarı klasör simgesine tıklayın ve bilgisayardan fotoğrafı seçerek programa ekleyin. Eklediğiniz anda otomatik olarak ASCII sanatına dönüştürülüyor.

Yukarıdaki resimde ben sağ alt köşede görülen bayan fotoğrafını yükledim. Eğer karakter yoğunluğunu değiştirmek isterseniz 2 numaralı ok ile gösterilen Levels bölümündeki kaydırma çubuğunu sağa yada sola doğru kaydırabilirsiniz. Eğer parlaklığı veya kontrastı değiştirmek isterseniz 3 numaralı ok ile gösterilen Brightness/Contrast sekmesine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Eğer resmi ASCII yapmak için kullanılan karakterleri değiştirmek isterseniz, 4 numaralı ok ile gösterilen Auto butonuna tıklayınız. Böylece rastgele farklı karakterler seçilerek yeniden oluşturulacak.

Eğer seçtiğiniz başka bir makaledeki yazıları kullanarak ASCII resme dönüştürmek isterseniz, aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Edit menüsüne, ardından Ramps seçeneğine ve son olarak Valid Characters seçeneğine tıklayın.

Böylece aşağıdaki ufak pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen alandaki tüm yazıları seçip silin ve seçtiğiniz makaledeki tüm yazıları kopyalayıp bu alana yapıştırın. Ardından 2 numarayla gösterilen OK butonuna tıklayın. Böylece resim sizin seçtiğiniz yazıda geçen karakterlerle yeniden oluşturulacak.

Dilerseniz resmi XHTML veya PDF formatında kaydedebilirsiniz.

File menüsündeki Save As seçeneğine tıklayınca aşağıdaki pencere açılacak.

Burada Black and White seçeneğiyle resmi siyah-beyaz olarak kaydedebilir, Text seçeneğiyle resmi bir metin dosyası olarak kaydedebilir, Image seçeneğiyle resim dosyası olarak kaydedebilir ve Colour seçeneğiyle hafif renkli bir biçimde kaydedebilirsiniz. Hatta View menüsünde Colour Preview seçeneğini kullanarak kaydetmeden önce ön izlemesini yapabilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı