Ana Sayfa Bilgisayar Kullanımı İpuçları Paint Resim Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Paint Resim Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Windows 10’da MS Paint programıyla kalite kaybı olmadan resimlerin boyutunu değiştirmeyi kısa ve öz bir şekilde anlatıyorum.

Öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Dosya menüsünden Aç seçeneğine tıklayarak bilgisayardaki resmi seçip programa ekleyin.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen Yeniden boyutlandır butonuna tıklayınız.

Açılan pencerede Yüzde seçeneği işaretliyken 3 numaralı ok ile gösterilen alanlarda yatay ve dikey değerinin normalde 100 olduğuna dikkat edin.

Şimdi yukarıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterildiği gibi yatay ve dikey değerini 100 yerine 60 olarak girip Tamam butonuna bastığınız anda, 3 numaralı ok ile gösterildiği gibi resmin boyutu yüzde 40 küçülecek. Çünkü biz 100 yerine 60 olarak girdik ve 100 den 60 çıkartırsak 40 kalır.

Eğer aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Piksel seçeneğini işaretlerseniz, resmin boyutunu piksel birimiyle değiştirebilirsiniz.

Örneğin 3 numarayla gösterilen En boy oranını koru seçeneği işaretliyken, 2 numarayla gösterilen Yatay değerini 300 piksel olarak girerseniz, Dikey değerini otomatik olarak 154 piksel şeklinde ayarlar.

Ardından 4 numaralı Tamam butonuna tıklarsanız, 5 numaralı ok ile gösterilen resim boyutu elde edilir.