Paint Resim Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Windows 10’da MS Paint programıyla kalite kaybı olmadan resimlerin boyutunu değiştirmeyi kısa ve öz bir şekilde anlatıyorum.

Öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Dosya menüsünden Aç seçeneğine tıklayarak bilgisayardaki resmi seçip programa ekleyin.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen Yeniden boyutlandır butonuna tıklayınız.

Açılan pencerede Yüzde seçeneği işaretliyken 3 numaralı ok ile gösterilen alanlarda yatay ve dikey değerinin normalde 100 olduğuna dikkat edin.

Şimdi yukarıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterildiği gibi yatay ve dikey değerini 100 yerine 60 olarak girip Tamam butonuna bastığınız anda, 3 numaralı ok ile gösterildiği gibi resmin boyutu yüzde 40 küçülecek. Çünkü biz 100 yerine 60 olarak girdik ve 100 den 60 çıkartırsak 40 kalır.

Eğer aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Piksel seçeneğini işaretlerseniz, resmin boyutunu piksel birimiyle değiştirebilirsiniz.

Örneğin 3 numarayla gösterilen En boy oranını koru seçeneği işaretliyken, 2 numarayla gösterilen Yatay değerini 300 piksel olarak girerseniz, Dikey değerini otomatik olarak 154 piksel şeklinde ayarlar.

Ardından 4 numaralı Tamam butonuna tıklarsanız, 5 numaralı ok ile gösterilen resim boyutu elde edilir.


Yayımlandı